Zlepšují |
20846 |
Zhoršují |
18795 |
Nepozoruji žádnou změnu |
12033 |
Zpravodaj Královéhradecké diecéze | |
[ 30. dubna 2009 | Autor: ] | |
MUDr. Zuzana Roithová, MBA se narodila v roce 1953. Vystudovala Fakultu všeobecného lékařství Univerzity Karlovy a získala dvě atestace v oboru radiodiagnostika . Byla mluvčím Občanského fora zdravotníků. V roce 1990 se stala ředitelkou Fakultní nemocnice Královské Vinohrady. Po dvou letech se dala na čtyřleté dálkové studium managementu na Sheffield Hallam University a ČVUT . Spoluzakládala Asociaci nemocnic ČR. Ve vládě premiéra Tošovského byla jako nestraník ministryní zdravotnictví a odborná veřejnosti oceňuje , že se důsledně věnovala restrukturalizaci nemocnic, změnám úhradového systému a jako první předložila vládě a parlamentu pravdivou finanční a kapacitní analýzu českého zdravotnictví. Stala se senátorkou a řídila Výbor pro zdravotnictví a sociální politiku, současně pomáhala ve funkci čestné předsedkyně SR spravovat nemocnici Milosrdných sester sv. Karla Boromejského. Stala se členem KDU-ČSL a záhy též její místopředsedkyní. Před naším vstupem do EU šířila osvětu ve předsedkyní Evropského hnutí v ČR . Od roku 2004 působí v Evropském parlamentu jako první místopředsedkyně Výboru pro vnitřní trh a ochranu spotřebitele. Také pracuje ve výborech pro zahraniční obchod a rovné příležitosti žen a ve smíšeném shromáždění nejchudších zemí AKT-EU.. Je vdaná a má jednoho syna.
Vaše profesní kariéra je pestrá. Co Vás přivedlo do politické strany ?
Za všechno může obrovské nadšení, které v devadesátých letech po sametové revoluci změnilo život tisícům lidí. Měnila jsem po devět let kulturu vztahů v areálu jedné z největších nemocnic.. Záhy jsme s mým týmem navrhovali změny zákonů tak, aby lépe motivovaly zdravotníky i management k vyšší kvalitě služeb a respektování důstojnosti pacienta. S odstupem let vnímám, že tady byl začátek, i když jsem byla ještě přesvědčena, že nikdy nevstoupím do politické strany. V senátu jsem pak zjistila, že to zásadní se rozhoduje uvnitř politických stran. Tak prostě funguje parlamentní demokracie. . Nechtěla jsem být pasivní tedy nezávislou senátorkou a když mne tehdy oslovil Josef Lux , po několika měsících jsem se rozhodla pro KDU-ČSL. Brzy jsem byla zvolena do funkce místopředsedkyně s odpovědností za program, který se později stal základem programu vládní koalice.
Jaké jsou rozdíly mezi naším a Evropským parlamentem ?
Více jak 80% evropské legislativy ovlivňuje přímo život u nás doma.. Je to obrovské množství práce, a proto tam funguje velká dělba práce.. Je nás tam přes sedm set a prosadí se jen takové věci, za které se postaví velké kluby. Evropská lidová strana je sice největší, ale nemá většinu. Poslanci tedy musí nejprve získat podporu klubu a pak dojednat kompromis s druhou největší frakcí socialistů, nebo s liberály či zelenými. To vyžaduje hodně času a úsilí..KDU-ČSL je jediným českým členem Evropské lidové strany , a tak v ní máme dveře dokořán otevřené. Proto se nám podařilo prosadit. tolik věcí, které pomáhají našim spoluobčanům
Novináři o Vás mluví jako o nejaktivnější a nejpilnější poslankyni. Čemu jste se zejména věnovala?
Například už v roce 2004 jsem slíbila českým textilákům královéhradeckého kraje , že se zasadím o podporu tohoto odvětví. A podařilo se to. Na můj návrh vznikla parlamentní skupina pro textil a komisař pod naším tlakem musel vyjednat na tři roky kvóty na dovoz textilu z Číny a Indie, protože byly ohroženy tisíce pracovních míst.. Jiným příkladem je zvýšení rozpočtu na podporu menších podnikatelů, na obranu spotřebitelů a pro výzkumné programy. Lidé si mne asi nejvíce spojují s bojem proti nebezpečným výrobkům ohrožujícím zdraví zejména dětí či s návrhy na omezení reklamy pro děti, s bojem proti vysokým bankovním poplatkům, rozšíření práv pacientů v zahraničí či dodržení etických standardů při výzkumu biotechnologií a prosazování etického kodexu pro poskytování služeb na internetu . Mezi částečné úspěchy patří také vytlačování nebezpečných Asijských výrobků z Evropy.
Existují oblasti, kde není snadné prosadit vlastní pohled ?
no. Jsou to etické otázky. Zejména severští liberální a zelení, či komunističtí poslanci se snaží ovlivnit rodinnou politiku, ačkoli nyní i po přijetí Lisabonské smlouvy je to zcela v odpovědnosti členských států. Jejich návrhy zřídka mají legislativní povahu a tudíž jsou jen proklamací. Řadu z nich se daří zamítnout, ale některé jim procházejí , když je podpoří frakce socialistů. Podobné to je v oblasti bioetiky. Naštěstí konzervativní poslanci z nových členských zemí vytváří silný blok a doufám, že to tak zůstane i po volbách. .
Dne 5. a 6. června proběhnou volby do Evropského parlamentu a Vy jste opět lídr KDU-ČSL. Řekněte, , proč je důležité k volbám jít a volit křesťanské demokraty ?
Dnes čelíme novým, vážným výzvám jako je stárnutí evropské populace, klimatické změny, přílišná energetická závislost na vnějších zdrojích, růst nezaměstnanosti, hrozbám terorismu a růstu násilí. Členské země nedokáží tyto problémy samy úspěšně zvládnout. Čelit těmto hrozbám, které jsou i důsledkem krize hodnot vyžaduje jednotnější, spravedlivější , velkorysejší a vůči světu silnější Evropu. Takový je program křesťanských demokratů napříč Evropou. Tyto volby rozhodnou o tom, jaká bude naše společná budoucnost se v Evropě, proto je důležité podpořit křesťanskodemokratický proud v každé zemi i u nás.
Vedla jste úspěšný boj za rovnocenné církevní sňatky v ČR, podpořiloVás téměř 40000 lidí, jak se nápad na protestní akci zrodil?
V bruselské kanceláři tisíc kilometrů od domova, jsem si spolu s asistenty lámala hlavu, jak tomu zpátečnickému a hloupému návrhu zabránit. Zkušenost z boje proti neústavním změnám církevního zákona mne přivedla k nápadu informovat tentokrát včas co nejširší veřejnost, která tak mohla a ještě může vytvářet tlak na celé politické spektrum v Českém parlamentu.
Co Vás při vašich cestách po regionu Královehradecké diecéze v poslední době nejvíc oslovilo.
Je to velkolepé dílo P. Josefa Suchára v Neratově, které se buduje od revoluce. Není to jen originální rekonstrukce poutního kostela Nanebevzetí Panny Marie, ale je to dlouholetý projekt, který postupně vrací život do česko-polského pohraničí. Poskytuje domov i práci v chráněných dílnách těm, kteří jej potřebují . Podporuje pěstounské rodiny. Jednou z chráněných dílen je i keramická a tkalcovská dílna „Kopeček“ v Bartošovicích v Orlických horách, kterou jsem měla možnost osobně navštívit. Neratov je místo zázraků, říká otec Josef Suchár a já s ním plně souhlasím. Když jsem odjížděla byla jsem plná krásných dojmů, radosti a pokoje.