poslankyně Evropského parlamentu
poslankyně Evropského parlamentu
czech english
Evropanka roku 2006

Tiskové zprávy


Rezistence na léky proti ptačí chřipce nesouvisí s jejich užíváním

„Rezistence na antivirotika na sezónní virus ptačí chřipky H1N1 v Evropské unii byla loni kolem dvaceti procent, například v Norsku ale dosáhla až 70 procent,“ říká poslankyně EP a lékařka Zuzana Roithová.
 
[ 18. února 2009 | Autor: Brusel, 18.2. 2009 ]
 
Tento jev ale ani podle Komise nesouvisí s užíváním anivirotik proti ptačí chřipce, stejně tak vzniká nezávisle na jejich použití mutace viru. „Zatímco loni dominoval výskyt H1N1 viru, letos převažuje virus H3N2, který není resistentní na Tamiflu,“ vysvětluje europoslankyně.
Údaje o stavu antivirotik proti ptačí chřipce zjišťovala v evropských institucích kvůli šířícím se informacím, že země sedmadvacítky mají vysoké zásoby Tamiflu, na které už vznikla rezistence. Informoval o tom například odborný časopis New England Journal of Medicine nebo časopis Nature.„Kvůli omezenému výskytu infekcí ptačí chřipky H5N1 viru u lidí jsou data o výskytu resistence na Tamiflu vzácná. Je ale jasné, že šance na přežití je vyšší při užití Tamiflu, než když se lék nepoužije,“ podotýká Roithová.

Světová zdravotnická organizace doporučila nákup Tamiflu na podzim 2005. Měl pomoci v boji proti zmutovanému viru ptačí chřipky H5N1. Vládám tehdy doporučila, aby měly pro případ pandemie v zásobě takové zásoby antivirotik, které by zachránily alespoň čtvrtinu populace. „Letošní zásoby Tamiflu v Unii pokryjí 16 procent evropské populace,“ říká bývalá ministryně zdravotnictví, „ochrana veřejného zdraví je klíčová a zásoby musí být dostatečné pro případ, že prevence nezabrání rozvoji epidemie. Na druhou stranu ale je nutné změnit systém likvidace nadbytečných zásob léků, pokud jsou skladovány tak, že neztrácí na své kvalitě a bezpečnosti.“ Roithová proto apelovala na Komisi, aby se zpětně prodloužila expirační doba na základě protokolárních testů kvality. Nový systém testování kvality léků na skladech by mohl prodloužit délku použití léků až o 7 let.

„Další otázkou totiž je, na kolik vyjdou nepoužitelné zásoby daňové poplatníky. Přitom ještě loni se řešilo, zda jsou například v Česku zásoby Tamiflu dostatečné, aby bylo možné proti smrtícímu viru ptačí chřipky zasáhnout a minimalizovat tak případnou ztrátu lidských životů při šíření epidemie,“ podotýká europoslankyně. Preventivní opatření byla natolik účinná, že zásoby Tamiflu nebyly zdaleka vyčerpány. ČR tak má zásoby antivirotik proti ptačí chřipce za 300 milionů korun.

    

Chci být informován o aktualitách - RSS
Webhosting a SEO pro server www.roithova.cz zajištuje Rozhled