poslankyně Evropského parlamentu
poslankyně Evropského parlamentu
czech english
Evropanka roku 2006

Tiskové zprávy


Zemřel „zodpovědný kapitalista“ Tomáš Baťa mladší

 
[ 4. září 2008 | Autor: ]
 

S Tomášem Baťou jsem se setkala před pouhými čtyřmi měsíci ve Zlíně – a to přímo ve vile, kterou nechal postavit jeho otec. Oba jsme měli nabitý program, přesto jsme si na sebe udělali čas, protože já jsem stála o jeho radu a on věděl, že se chci bavit o tom, čemu zasvětil celý život. O botách. Respektive o kvalitních botách. O botách vyráběných podle hesla, které by z jiných, než jeho úst, znělo jako fráze: „Náš zákazník, náš pán“.

Když jsem panu Baťovi předestřela obsah jednání, která vedu napříč evropskými institucemi, o certifikaci zdravotně nezávadné dětské obuvi, podivil se: „Evropská unie nic takového nemá? To my jsme hlídali vždycky ….“ A senior celosvětového impéria, které se také vypořádává s přeléváním výrobních kapacit z jedné země do druhé - tu kvůli levnější pracovní síle, tu kvůli politickým změnám – mi přislíbil pomoc. Na moje stesky o tom, že evropský obuvnický průmysl mizí a nemůže konkurovat podhodnoceným nekvalitním výrobkům z Asie, moc neslyšel, jen zopakoval, že nejdůležitější je péče o zákazníka: co nejlepší boty za co nejlepší ceny. Ten třiadevadesátiletý pán, jehož loni Britské království poctilo oceněním za „zodpovědný kapitalismus“, to myslel vážně. Naše další setkání už se bohužel neuskuteční, některé otázky budu muset položit jiným lidem z firmy Bata, to podstatné ale řekl.

Možná bychom si v okamžiku, kdy bude český národ (možná až na ty, jimž vyhovoval Gottwaldov víc, než Zlín) vzpomínat na odkaz druhého Tomáše Bati a srovnávat ho s otcem -zakladatelem, říci i to, že by bylo dobré v principu jeho práce pokračovat. Nemusíme všichni šít boty, ale měli bychom všichni trvat na jejich kvalitě - i jako zákazníci. Myslím, že by z toho měl jeden starý švec radost.

             Třiadevadesátiletý Tomáš Baťa ml. zemřel 1. 9. 2008 v Torontu. Česko-kanadský podnikatel byl pokračovatelem svého otce Tomáše Bati ve vedení mezinárodního obuvnického gigantu, firmy Baťa.
 

Chci být informován o aktualitách - RSS
Webhosting a SEO pro server www.roithova.cz zajištuje Rozhled