Kritický postoj Zuzany Roithové k nařízení o označování potravin |
|
Zuzana Roithová, místopředsedkyně výboru EP pro vnitřní trh a ochranu spotřebitele, vystoupila na štrasburském plénu během debaty o nařízení týkajícího se výživových a zdravotních tvrzení při označování potravin. Podle Zuzany Roithové, bývalé ředitelky nemocnice a ministryně zdravotnictví, nepovedou nákladné profily na obalech potravin samy o sobě ke změně chování spotřebitelů ani ke snížení nadváhy Evropanů či ke zlepšení jejich zdraví. Návrh nařízení navíc poškozuje malé a střední podnikatele.
|
|
[ 15. května 2006 | Autor: Zuzana Roithová ] |
|
Zuzana Roithová na plénu ve Štrasburku řekla:
"Mám výhrady k návrhu Komise. Jeho administrativní a finanční nákladnost neprospěje soutěži a zvýší ceny pro spotřebitele. Proto se ptám: komu má sloužit tento nákladný systém? Návrh poškozuje malé a střední podnikatele, pro něž každá nová byrokracie je překážkou v podnikání a nahrává monopolizaci evropského trhu. Nefandím těm regulacím v zájmu zdraví, které nemohou prokazatelně zlepšit zdraví Evropanů. Nákladně pořízené nutriční a zdravotní profily na obalech potravin samy o sobě neovlivní chování spotřebitelů a určitě nepovedou ke snížení nadváhy Evropanů či ke zlepšení jejich zdraví. To přeci ovlivňuje životní styl, zdravé prostředí a důvěra v osvětu a odborné rady lékaře.
To co evropský spotřebitel ovšem potřebuje, je rozumět těm všem informacím na potravinách a to v každé zemi EU. Proto podporuji sjednocení pravidel pro tvrzení uvedená na potravinách v celé EU a potírání nepravdivých tvrzení. Spotřebitel by dále však ocenil spíše přehlednost a viditelnost informací o složení, než hodnocení vlivu každé potraviny na zdraví. Bohužel tato nová regulace nepřináší mnoho pro lepší orientaci spotřebitele jako například velikost písma a přehlednou jednotnou formu tvrzení. Místo toho nařízení navrhuje komplikovaný schvalovací systém o obsahu informací na potravinách.
Jako lékařka vím, jak je důležité, aby si lidé se speciální dietou, mohli bezpečně ověřit u každé potraviny co obsahuje. Například lidé, kterým vadí lepek musí bezpečně vědět, třeba i u nebalené paštiky, že neobsahuje mouku. Pro jejich zdraví je to důležitější než informace o sníženém množství tuku v jogurtu, ke kterému evropský spotřebitel zakusuje rohlík s máslem a navrch si dá tlačenku.
Návrh komise je v rozporu s Lisabonskou strategií. Věřím, že získáme většinu pro naše návrhy, které otevřou prostor pro větší flexibilitu registrací, vyšší ochranu práv žadatelů. Zkrácení ochranné lhůty pro vědecky prokázaná tvrzení a také vynětí nebalených potravin a alkoholu ze směrnice a další změny. Jinak bychom návrh museli zcela odmítnout."