poslankyně Evropského parlamentu
poslankyně Evropského parlamentu
czech english
Evropanka roku 2006

Vystoupení na plénu Evropského parlamentu


Zuzana Roithová hodnotí české předsednictví

 
[ 15. července 2009 | Autor: Štrasburk, plenární zasedání ]
 

Milí kolegové, Vážení předsedové Rady a komise,

 

Jsem hrdá na to, že se české předsednictví zapsalo do historie EU jako vzor vstřícné, profesionální a nadstranické a výborně připravené administrativy. Vzdor nevybíravé kritice evropských medií a české oposice Češi dokázali úspěšně dojednat konsensus o desítkách legislativních norem. Češi to dokázali v poloviční době - než parlament skončil volební období. Například jde o roaming či energetický balíček a protikrizová opatření. Byli to Češi, kdo konečně dokázal rozlousknout i takový oříšek, jako je přesun služeb s vysokou cenou lidské práce do nižší sazby DPH, což je prorůstové a protikrizové opatření. Čechům se také zdařilo nejen pomoci s obnovou dodávek plynu a ropy z Ruska do Evropy, ale i dojednat vše a připravit k podpisu dohodu o jižním plynovodu Nabucco. 

Do historie EU se bohužel Česko zapsalo také jako vzor politické nestability, když sociální demokrat Paroubek dal přednost vlastním cílům před zájmy EU a s několika přeběhlíky zinscenoval popravu české vlády v poločase jejího úspěšného předsednictví. 

Chci poděkovat týmům premiérů Topolánka a Fischera, a také české misi v Bruselu za jejich nasazení pro zájmy EU i Česka - dokázali, že se tyto cíle nevylučují ani v době krize. Navíc přesvědčili nejen francouzského presidenta, že protekcionismus není slušné slovo. A k tomu vám i všem Evropanům také gratuluji.

Obracím se teď na Švédské předsednictví, aby neprodleně zahájilo jednání o zrušení Kanadských víz pro české občany. Věřím, že bude rovněž úspěšné. Vždyť právě v solidaritě je síla Evropské unie.


Chci být informován o aktualitách - RSS
Webhosting a SEO pro server www.roithova.cz zajištuje Rozhled