poslankyně Evropského parlamentu
poslankyně Evropského parlamentu
czech english
Evropanka roku 2006

Vystoupení na plénu Evropského parlamentu


Projev ke směrnici o spotřebitelských úvěrech

 
[ 15. ledna 2008 | Autor: Štrasburk, 15.1. 2008 ]
 
Dámy a pánové,
oceňuji kompromis, který dnes leží na stole, neboť umožňuje modernizovat  25 let starou evropskou legislativu o spotřebitelských úvěrech.
Jsem přesvědčena, že směrnice v dnešní podobě - tedy harmonizace vybraných oblastí pro poskytování spotřebitelských úvěrů je krokem správným směrem. Umožní lidem vybrat si nejlepší nabídku od bankovních a úvěrových  firem z kterékoli země a hlavně zvýší ochranu spotřebitele. Pro volbu je klíčové  mít  potřebné a   srozumitelné informace a to jak o vybraném typu půjčky tak také o ostatních úvěrových možnostech dříve než úvěr uzavře. Směrnice navíc zavádí jednotný režim pro bezplatné odstoupení od smlouvy bez udání důvodů. Lhůta je 14 dní, ale pokud klient chce, je možné lhůtu zkrátit na 3 dny.  Tato možnost navržená zpravodajem zabrání situacím, kdy by si zákazník nemohl třeba pračku odnést domů po celých 14 dní. Směrnice také umožní výměnu potřebných informací mezi bankami o solventnosti klientů  po celé EU a umožní předčasné splacení úvěru. Názor na omezení výše penále či odstupného nás však rozděluje.  Na rozdíl od zpravodaje si myslím, že považuji omezení pokuty na 1% z  objemu půjčky za lepší návrh než že  výpočet musí být transparentní. Zde budu hlasovat  proti mé frakci. 
Mnozí stojí před rozhodnutím, zda odhlasovat  původně vyjednaný kompromis mezi  Radou a Evropským parlamentem či dojít až ke smírčímu řízení.  myslím, že spotřebitelé ocení, když směrnice začne platit a oni  budou mít standardizované informace o obsahu půjčky,

Chci být informován o aktualitách - RSS
Webhosting a SEO pro server www.roithova.cz zajištuje Rozhled