poslankyně Evropského parlamentu
poslankyně Evropského parlamentu
czech english
Evropanka roku 2006

Vystoupení na plénu Evropského parlamentu


Projev ke zprávě o čínské politice a jejím vlivu na Afriku

 
[ 23. dubna 2008 | Autor: Štrasburk, 22.4. 2008 ]
 
Čínské námluvy v Africe se týkají vojenské spolupráce, obchodu se strategickými surovinami , velkolepých investic  a budování obrovského trhu  pro čínské výrobky, ale týká se  i budování  infrastruktury. Objem obchodu vzrostl pětinásobně od roku 2000 a má brzy dosáhnout 100 miliard USD. I když  západ je stále zdrojem až dvou třetin investic afrických obchodních příjmů.
Čínská bezpodmínečná politika je založena na nevměšování a ekonomické  komparativní výhodě - jde o export cenově výhodného zboží a zbraní za suroviny. Investice a dlouhodobé kontrakty mají rysy dlouhodobé promyšlené Čínské strategie, která nemá s Afrikou slitování .
Čínský vliv představuje pro africké státy nebezpečný příklad - totalitního a přitom tržního korupčního modelu, bez úcty k člověku a lidským právům bez ohledu na životní prostředí. Čínská touha po surovinách za dodávky zbraní do Afriky bez podmínek jsou stále větší překážkou při dosahování rozvojových cílů Milenia.
Musíme přinutit Čínu převzít spoluodpovědnost za rozvojovou politiku - za  snížení chudoby, podporu trvale udržitelného růstu. Vždyť Čína je také stálým členem  Rady bezpečnosti OSN a nese tedy odpovědnost za vývoj v Africe. Odsuzuji čínskou podporu Súdánského režimu.
Podporuji dialog s Čínou o sladění postupu v Africe tak, aby se chudoba snižovala a neprohlubovala, ale nedělám si velké naděje. Přesto nesmíme rezignovat a musíme zastavit drancování surovin a pomoci Africe postavit se ekonomicky na vlastní nohy. Musíme trvat na naší strategii postavené na obchodní politice podmíněné dodržováním lidských práv a ochranou životního prostředí.

Chci být informován o aktualitách - RSS
Webhosting a SEO pro server www.roithova.cz zajištuje Rozhled