poslankyně Evropského parlamentu
poslankyně Evropského parlamentu
czech english
Evropanka roku 2006

Vystoupení na plénu Evropského parlamentu


Projev ke zprávě EU-Africké vztahy, 24. 10. 2007, Štrasburk

Afrika bývala  špatným  svědomím  Evropy kvůli koloniální politice. Dnes se snažíme pomoci rozvojovým zemím, aby vstoupily do globalizovaného světa.

 
[ 24. října 2007 | Autor: ]
 

Proto jsou v popředí  našich vztahů globální výzvy: vedle nemocí, hladu a nedostatku vody jsou to také bezpečnost, obchod, migrace, odliv mozků a klimatické změny. Naší  odpovědností je vedle charity dbát na odpovědné rozhodování afrických institucí
na základě demokratických principů. V tomto světle považuji rozvojovou strategii komisaře  Mandelsona za nebezpečnou. Je příliš zaměřená pouze na obchodní vztahy v Pacifiku. Milí kolegové musíme trvat na tom, aby komise věnovala kapacity na agendu lidských práv. Bez ní demokracie v Africe ani jinde nemá šanci. Znepokojuje mne, jak silně je dosud zakotvena v Africe ideologie bývalého komunistického bloku a jak sílí vliv totalitního čínského tržního modelu, který těží v Africe suroviny a bere práci Afričanům. 
Blahopřeji paní Martens, která komplexně a vyváženě definuje ve své dnešní vynikající zprávě novou strategii. Musíme se postarat ale i o její finanční rámec,
a naučit se hodnotit výsledky díky indikátorům.    
Zdá se mi dále, že Komise málo komunikuje mezi Evropany to, jak je důležité  spolupracovat s Africkým kontinentem, který je nejbližším sousedem EU. Doufám, že prosincový summit v Lisabonu přijme na základě této zprávy novou vizi vztahů založenou rovněž na lidskoprávní agendě.
Závěrem mi dovolte říci, že summit bude velmi významný pro posun v EU-Afrických vztazích, a proto se mi moc nelíbí, že Česko a Británie chtějí bojkotovat tento  celoafrický summit kvůli účasti diktátora ze Zimbabwe. My ovšem musíme důrazně odsoudit jeho účast a jeho diktátorský režim.


Chci být informován o aktualitách - RSS
Webhosting a SEO pro server www.roithova.cz zajištuje Rozhled