poslankyně Evropského parlamentu
poslankyně Evropského parlamentu
czech english
Evropanka roku 2006

Vystoupení na plénu Evropského parlamentu


Projev k Akčnímu programu EU v oblasti zdraví

Akční program stanovuje priority pro projekty z evropských i národních peněz, podle toho na co se v Evropě nejčastěji umírá. Tedy  na kardiovaskulární neuropsychické choroby, rakovinu,  nemoci zažívacího či dýchacího aparátu a další. Je  logické, že na něco umřít musíme, podstatné však je v jakém věku.
 
[ 9. července 2007 | Autor: ]
 
Vysoká kvalita Evropské medicíny spolu se zlepšováním životního prostředí a zejména ekonomické bohatství lidí  vedou k prodlužování věku Evropanů. To také  před nás staví nové výzvy. Jednou z nich je starost, jak zdravotní  a sociální systémy v Evropě do   budoucnosti ufinancovat z veřejných zdrojů a druhou starostí je, jak efektivněji léčit polymorbiditu, která narůstá  s  prodlužováním  věku  a  je zásadní pro kvalitu života  v pokročilém stáří.  Obojí je  společný problém všech členských států, a přesto ani jeden nepatří takto komplexně pojatý mezi hlavní cíle akčního plánu Unie v oblasti zdraví. Tak snad tedy příště.
Řešení té první  ekonomické starosti  volá mimo jiné po přehodnocení  priorit  uvnitř společnosti. A to jak ve vládních programech tak, také v osobním životě občanů. Mé profesní zkušenosti mne vedou k přesvědčení, že klíčem je podstatné zvýšení osobní odpovědnosti občanů za své zdraví a prvenci nemocí. Pacienti nejsou hloupí a dokáží se rozhodovat. Potřebují k tomu však dostatek vhodně formulovaných informací. A proto vřele podporuji návrhy ve druhém čtení. Například č.2 o tom, že  program by měl občanům poskytovat lepší přístup k informacím, či návrh 9, který se týká politiky zaměřené na zdravější způsob života. Co se druhé starosti týče, chci věřit, že členské státy aktivněji podpoří koordinaci vědeckých aktivit zaměřených na komplexní léčbu sdružených chorob a to bez ohledu či právě navzdory významnému snížení evropského rozpočtu  na akční program podporující  zdraví. 

Chci být informován o aktualitách - RSS
Webhosting a SEO pro server www.roithova.cz zajištuje Rozhled