poslankyně Evropského parlamentu
poslankyně Evropského parlamentu
czech english
Evropanka roku 2006

Vystoupení na plénu Evropského parlamentu


Vystoupení ke zprávě o Novém vývoji v oblasti veřejných zakázek

Vystoupení po hlasování:

Veřejné zakázky patří bohužel také k největším příkladům korupce. Ráda jsem podpořila zprávu paní Rühle volající po zjednodušení veřejných zakázek, ale současně upozorňuji, že dokud EK nezavede veřejný portál s informacemi o okolnostech podezřelých zakázek z fondů EU, mnoho se toho nezmění. Soutěž nebude efektivnější, spravedlivější a dostupnější pro malé a střední podnikatele. Jde mi o monitoring a analýzy, o referenční ceny například za kilometr dálnice, o zveřejňování skutečných vlastníků vítězných firem, včetně dceřiných firem holdingů a také o jména opakovaných vítězů, aby to mohla media a veřejnost prověřovat.

 
[ 17. května 2010 | Autor: Zuzana Roithová ]
 

Vystoupení při debatě:

Vážení kolegové,

Věřím, že tato zpráva o veřejných zakázkách, kterou absolutní většinou přijal Výbor pro vnitřní trh, bude dobrým vodítkem pro práci Komise na revizi směrnice. Naším cílem je, aby veřejné zakázky byly podstatně dostupnější pro malé a střední podnikatele. Aby soutěže byly méně byrokratické a přitom lépe kontrolovatelné.   největší objem veřejných zakázek z fondů EU se týká staveb, kde často vzniká podezření na korupci. 

Je mi líto, že nebudeme v této zprávě hlasovat o mém návrhu, aby Komise zřídila veřejný portál, kde by bylo možné dohledat cenové rozdíly mezi vítěznou zakázkou a skutečnými  náklady na stavbu po realizaci.  Portál by měl monitorovat a tím odhalovat také podezřelé rozdíly cen například  na výstavbu 1 km dálnice v jednotlivých členských státech. Jsem totiž přesvědčena, že teprve až bude vymýcena korupce, pak se otevře cesta pro SME ke skutečně otevřeným veřejným zakázkám.


Chci být informován o aktualitách - RSS
Webhosting a SEO pro server www.roithova.cz zajištuje Rozhled