poslankyně Evropského parlamentu
poslankyně Evropského parlamentu
czech english
Evropanka roku 2006

Videa


Zuzana Roithová: hlavy demokratických států by měly vyhlásit politický bojkot 29. olympijským hrám v Pekingu

„V otevřeném dopise jsem požádala premiéra Mirka Topolánka, aby zvážil politický bojkot letošních olympijských her v Číně, to znamená neúčastnit se slavnostního zahajovacího ceremoniálu“ říká Zuzana Roithová.

 
[ 31. března 2008 | Autor: Brusel, 27. 3. 2008 ]
 

„Oceňuji, že česká vláda odsoudila brutální násilí páchané na demonstrantech v Tibetu, je ale třeba udělat víc a politickým tlakem přimět Peking, aby ukončil represe, propustil politické vězně v Tibetu a okamžitě zahájil dialog mezi čínskou a tibetskou exilovou vládou,“ dodává europoslankyně za KDU-ČSL.

Politici odsuzují porušování lidských práv v Číně už řadu let. Peking je nadále odhodlán potlačit protičínské nepokoje v Tibetu, čínské úřady neustále pátrají po vůdcích protestů. Ty začaly ve Lhase 10. března na výročí neúspěšného tibetského povstání v roce 1959 proti čínské vládě. Po čtyřech dnech přerostly demonstrace v násilí, v tibetské metropoli vypálili demonstranti řadu obchodů a následně se nepokoje přelily i do sousedních čínských provincií. Další šíření neklidu potlačil až tvrdý zásah čínských bezpečnostních sil. Podle oficiálních údajů Pekingu přišlo při násilnostech o život 22 lidí, tibetské exilové organizace ale uvádějí na 140 mrtvých.

„Evropský parlament včera diskutoval o návrhu předsedy Evropského parlamentu Hanse Gerta Poetteringa na politický bojkot zahájení her a řada poslanců napříč politickým spektrem ho podpořila,“ připomíná Roithová. „Olympijské hry jsou dobrou příležitostí, aby nejen evropští politici zatlačili na Peking, aby dodržoval základní lidská práva – i proto, že se k tomu dříve zavázal jako k jedné z podmínek pořádání olympijských her,“ podotýká europoslankyně. „Nelíbí se mi, že není možné svobodně vyvěsit tibetskou vlajku ani ji vzít sebou na jakoukoliv akci spojenou s olympiádou. Olympijská myšlenka je založena na čistotě sportovního ducha, který se rozhodně neslučuje s tím, že ostatní budou během her mlčet k tomu, že pořadatelská země brutálně potlačuje práva Tibeťanů,” dodává Roithová.


Chci být informován o aktualitách - RSS
Webhosting a SEO pro server www.roithova.cz zajištuje Rozhled