poslankyně Evropského parlamentu
poslankyně Evropského parlamentu
czech english
Evropanka roku 2006

Videa


Čeští politici objevují video, Roithová mluví z YouTube


Europoslankyně Zuzana Roithová zveřejnila na svých stránkách video, ve kterém popisuje své nejčerstvější pracovní aktivity. Záznam je pokusem o videoblog, který chce naplno spustit během podzimu. Projekt ale není z její hlavy, nabídku dostali i další čeští europoslanci.
 
[ 14. září 2007 | Autor: www.idnes.cz ]
 
Poslankyně Evropského parlamentu Zuzana Roithová (KDU-ČSL) se dívá do kamery. Ze své kanceláře komentuje chování starých členských států EU, které chrání vlastní trhy před konkurencí z nových členských zemí. S kritikou vystoupila na plénu Evropského parlamentu ve Štrasburku. Celkem nezáživné téma se na videozáznamu z 5. září snaží podat srozumitelným způsobem. Záznam umístila na své oficiální webové stránky i na videoserver YouTube.
Milovník digitálních novinek
"Je to první vlaštovka, pilotní video," řekl iDNES.cz o záznamu její asistent Jiří Jirsa. Spuštění kampaně s videoblogy plánuje Roithová až během podzimu. Smyslem projektu je přiblížit voličům práci zákonodárkyně, skryté ve spletitých chodbách unijních administrativních budov. Ta na svých webových stránkách tvrdí, že je první českou političkou, která videoblogy spouští. "Mám velkou víru v to, že digitální přenosy informací mezi lidmi jsou klíčové. A jde o to najít takový způsob, který by zaujal," řekla iDNES.cz Zuzana Roithová, která o sobě říká, že je "milovníkem novinek digitálního charakteru". Na příští týden už má naplánována další dvě videa, do konce roku jich chce uveřejnit osm až deset. Otcem myšlenky je podle Roithové Marek Hannibal, tiskový asistent lidovecké frakce Evropského parlamentu (EPP-ED). "Už jsme se o tom bavili někdy na jaře," vysvětluje europoslankyně. Inspirace přišla od západních kolegů, kteří podobné videoblogy už nějaký čas provozují. Roithová namátkou jmenuje finského politika Andrease Stubba. "Je to potřeba doladit," řekl iDNES.cz Hannibal s tím, že se projekt teprve rozjíždí a oficiálně o něm proto zatím nechce prozrazovat více.
Opak prezidentského projevu
Konzultantovi přes PR služby se ale video už nyní líbí. Jak zvolený způsob prezentace, tak styl, který europoslankyně zvolila. "Je to jeden z konkrétních nástrojů komunikace, do budoucna bude mít zřejmě čím dál větší uplatnění," řekl iDNES.cz konzultant Milan Vodička z B.I.G. Public Relations. Podle něj jde ale o nástroj pasivní. "Jeho účinnost je vázaná na to, zda si záznam dotyčný divák sám vyhledá."V tom také spatřuje případnou slabinu projektu. Bude prý hodně záležet na tom, zda se Roithové podaří videa propagovat, aby si k nim lidé našli cestu a chodili se na ně dívat. Osobně se mu ale nápad líbí. "Na mne to působilo přirozeně, přirovnal bych to k protipólu vůči prezidentskému novoročnímu projevu, který je velice formální a oficiální. Paní Roithová využila naopak neformální prostředí, styl, oblečení," řekl. Ocenil i to, že informace byla stručná a výstižná. To může na diváky působit kladně.
Budou politici na YouTube?
"Předpokládám, že to zaujme i další politiky a že to bude běžná záležitost," řekla iDNES.cz Roithová. Videoblogy podle slov svého asistenta hodlá nabídnout poslancům v Česku a dalším stranickým kolegům.Sama se chystá video šířit nejen na svých stránkách, ale i přes veřejný videoportál YouTube. Na něm si chce zároveň zřídit vlastní účet. Když se totiž zadá celé jméno političky, objeví se vedle jejího šotu i zmenšené náhledy dalších záznamů - mimo jiné s bývalou moderátorkou Peříčka Zuzanou Belohorcovou. "Chci si zaplatit vlastní VIP stránku," plánuje politička. Možnost prezentovat se videem na webu dostali i další čeští europoslanci."Nabídku jsem dostal, uvažuji o ní," řekl na dotaz iDNES.cz další z českých europoslanců Miroslav Ouzký (ODS). Roithová byla podle něj zkušebním balónkem, ale nabídka platí pro všechny české europoslance sdružené ve frakci Evropské lidové strany.

Chci být informován o aktualitách - RSS
Webhosting a SEO pro server www.roithova.cz zajištuje Rozhled