poslankyně Evropského parlamentu
poslankyně Evropského parlamentu
czech english
Evropanka roku 2006

Tiskové zprávy


On-line gambling: Evropská komise musí lépe chránit evropské spotřebitele

Evropská komise by měla vysvětlit, jak řeší stížnosti členských států ohledně omezování přeshraničního on-line gamblingu a jak hodlá chránit zranitelné spotřebitele těchto služeb. Na plenárním zasedání ve Štrasburku ji o to požádali poslanci Evropského parlamentu.

 
[ 11. února 2010 | Autor: Zuzana Roithová ]
 

"Rozvoj internetového hazardu umožňuje téměř nekontrolovatelně obcházet zákony  členských států a praní špinavých peněz. Pro vnitřní trh představuje otazník nad monopolním postavením sázkařských kanceláří a také nad neprůhledným financováním profesionálního sportu právě kvůli jeho vazbě na hazard. Zvyšuje riziko  vzniku závislostí u  mladistvých,” prohlásila Zuzana Roithová, která se v EP problematice hazardu dlouhodobě věnuje. “Evropský soudní dvůr odpověděl na řadu  žalob a uznal s ohledem na  veřejný zájem právo vlád zakazovat či omezovat hazard po internetu,” dodala europoslankyně.

On-line gambling nezná hranice, nicméně jeho regulace se v každé členské zemi liší - mírou zdanění, dostupnosti, kontroly i mírou právní odpovědnosti provozovatelů. Nestačí  jen monitorovat  kvalitu oficiálních sázkařských a loterijních společností, ale i pohyby peněz. Efektivní kontrola dnes už podle Roithové není možná bez dohody o společných pravidlech pro celou sedmadvacítku. “Proto jsme už  loni žádali Komisi, aby navrhla rámec pro regulaci on-line sázení  a uspořádali k tématu veřejné slyšení,” vysvětluje členka Výboru EP pro vniřní trh a ochranu spotřebitele.

“Jsem přesvědčena, že evropská regulace se musí týkat i zákazu reklamy na on-line hazard, která se zaměřuje na mládež. Ponechat děti vlivu reklamy na virtuální sázení je stejné, jako vystavit je neomezené nabídce alkoholu, cigaret a dalších návykových látek.” Podle Zuzany Roithové Česká republika za regulacemi v EU zaostává nejvíce - nejen že takovou reklamu neomezuje, ale ani kombinace heren a zastaváren v blízkosti škol není ničím vyloučeným. 

“Očekávám, že dnešní rozprava dá nový impuls Komisi, aby jednala o  nezbytných standardech pro  harmonizaci regulace on-line gambling v EU s ohledem na veřejný zájem," uzavírá europoslankyně za KDU-ČSL.

 

Pro více informací:
Kancelář Zuzany Roithové: +420 602 954 210, +32 228 45 485
www.roithova.cz email: zuzana.roithova@europarl.europa.eu


Chci být informován o aktualitách - RSS
Webhosting a SEO pro server www.roithova.cz zajištuje Rozhled