poslankyně Evropského parlamentu
poslankyně Evropského parlamentu
czech english
Evropanka roku 2006

Tiskové zprávy


Evropská lidová strana prosadila Zuzanu Roithovou jako místopředsedkyni Delegace AKT odpovědnou za lidská práva

Zuzana Roithová: "Mezi esenciální lidská práva musí patřit právo na přístup k potravinám a čisté pitné vodě"

 

Zuzana Roithová jako křesťanská demokratka ve svém projevu upozornila, že přístup k potravinám a čisté pitné vodě je esenciálním požadavkem pro důstojný život každého člověka. Právo na potraviny je požadavkem řady rezolucí významných mezinárodních organizací, včetně parlamentního shromáždění EU a afrických, karibských a tichomořských států, OSN, Světové zdravotnické organizace apod. Přesto se situace zejména na africkém kontinentě zhoršuje a na celém světě hladoví téměř 1 miliarda lidí a polovina dětí do pěti let umírá kvůli špatné výživě, způsobené i nedostatkem pitné vody.

 
[ 1. října 2009 | Autor: Zuzana Roithová ]
 

"Kritizuji, že navzdory všem rezolucím a deklaracím se nedaří zajistit vymahatelnost práva na přístup k potravinám a pitné vodě. Jako hlavní příčiny překážek přístupu k vodě a potravinám se uvádí selhání národních hospodářství, politická nestabilita, rozsah a počet živelných katastrof v důsledku klimatických změn či válečné konflikty" uvádí česká europoslankyně.

 

"Musím upozornit na fakt, že přes vyšší úrodu v roce 2008 ceny potravin na africkém kontinentu stoupají. Je jasné, že důvodem je nekalá spekulace s cenami. Je potřeba, aby zajištění práva na přístup k potravinám a čisté vodě ze strany vlád afrických zemí se stalo základem všech smluv a rozvojové pomoci ze strany EU" řekla Zuzana Roithová.

 

Zuzana Roithová jako příklad efektivní pomoci uvedla aktivity české společnosti Člověk v tísni. Mezi ně patří budování studní v Africe. Individuální podpora ze strany dárců pomohla zpřístupnit pitnou vodu tisícům lidí. Zuzana Roithová bude již na příštím plenárním zasedání delegace AKT v Angole ještě letos přesvědčovat o  takových opatřeních, která budou adresná a účinná.

 

Pro více informací:

Kancelář Zuzany Roithové:

tel.: +420 602 954 210, +32 228 45 485

www.roithova.cz email: zuzana.roithova@europarl.europa.eu

Marek Hannibal

Tiskové oddělení Evropské lidové strany v EP

tel.: +32-475-753048

email: marek.hannibal@europarl.europa.eu


Chci být informován o aktualitách - RSS
Webhosting a SEO pro server www.roithova.cz zajištuje Rozhled