poslankyně Evropského parlamentu
poslankyně Evropského parlamentu
czech english
Evropanka roku 2006

Tiskové zprávy


Roithová je rozhořčena – kubánská vláda přes měsíc vězní lékaře Ferrera bez soudu

„Jsem rozhořčena perzekucí doktora Darsího Ferrera, s nímž jsem se setkala v únoru 2007 při soukromé návštěvě disidentů na Kubě,“ říká poslankyně EP Zuzana Roithová. „Ferrer je vězněn na základě vykonstruovaného obvinění bez soudu už déle než měsíc. Veřejnost se o takovém chování musí dozvědět a vyvíjet tlak na své vlády, aby důsledněji než dosud protestovaly proti hrubému porušování lidských práv na Kubě. Aby aktivně podpořily finančně i morálně organizace, které se starají o holé přežití politických oponentů či pomáhají nevládním organizacím na Kubě komunikovat mezi sebou a vyjadřovat vlastní názory na řešení veřejných problémů.“

 
[ 9. září 2009 | Autor: Zuzana Roithová ]
 

Jeden z nejvýznamnějších kubánských disidentů, doktor Darsí Ferrer, byl zatčen kubánskou státní bezpečností letos v červenci. Ferrer je lékař a dlouholetý obhájce lidských práv, působí jako vedoucí Centra pro zdravotní péči a lidská práva Juan Bruno Zayas a pomáhá těm nejchudším a nejpotřebnějším. „Přesvědčila jsem se, že na Kubě chybí lékaři i moderní technika, ale hlavně léky. Zdravotnictví bylo kdysi Castrovou chloubou, dnes tam jsou i běžné léky jen pro bohaté, komunistické předáky či zahraniční turisty,“ připomíná europoslankyně. „V minulosti byl Ferrer za své aktivity několikrát zadržen a vyslýchán, jednou policie na tři dny odvedla i jeho nemocnou ženu a jejich šestiletý syn zůstal celou dobu sám v domě,“ vzpomíná Zuzana Roithová na setkání s kubánským disidentem.

 „Tlak veřejného mínění v demokratických zemích nejen že může Darsího Ferrera vysvobodit z vězení, ale bude to také jednoznačný vzkaz, že každá snaha uvěznit členy kubánské opozice narazí na nesouhlas,“ vysvětluje europoslankyně, která se ve svém novém funkčním období stala navíc i zastupující členkou Výboru pro občanské svobody, spravedlnost a vnitřní věci. Podle nevládních organizací se Kuba vrací po třech letech krátkodobých zadržení a výslechů k praxi, kdy disidenty odsuzuje k mnoha letům vězení. „Političtí vězni přežívají v nelidských podmínkách, jsou fyzicky týráni, zásadně nedostávají léky, které potřebují,“ podotýká Zuzana Roithová. I proto před dvěma a půl lety navštívila Kubu s plným kufrem základních léků.


Chci být informován o aktualitách - RSS
Webhosting a SEO pro server www.roithova.cz zajištuje Rozhled