poslankyně Evropského parlamentu
poslankyně Evropského parlamentu
czech english
Evropanka roku 2006

Tiskové zprávy


Uzavření věznice na Guantanámu

Evropský parlament dnes ve Štrasburku hlasoval o společné rezoluci o uzavření věznice na Guantanámu.
 
[ 4. února 2009 | Autor: ]
 

Ve včerejší diskuzi za přítomnosti českého vicepremiéra Alexandra Vondry poslankyně EP Zuzana Roithová řekla: "Plán Baracka Obamy vyklidit věznici Guantanámo vítá celý svět, protože je symbolem nelítostného zacházení s lidmi, kteří jsou však krutými teroristy či podezřelými z nejtěžších zločinů. V rozporu s mezinárodním právem někteří vězni nejsou formálně obžalováni a řádně souzeni. Obama učinil populární gesto a nyní řeší kam s nimi. Měl by především přesvědčit  americký Kongres, aby změnil zákony a umožnil vězně převézt na půdu USA a některým, kteří spolupracovali při vyšetřování a nemohou se vrátit domů, poskytnout novou identitu."

Poslanci se při debatě na plénu intenzivně přeli o to, zda by měly členské státy přijímat propuštěné vězně či nikoli, o což Obama zatím žádnou zemi Unie oficiálně nepožádal. Podle europoslankyně se jedná o složitý problém: "Vždyť nejméně 60 bývalých guantanámských vězňů se po propuštění vrátilo k teroristické činnosti. Což znamená, že před rozhodnutím o  přemístění bývalých vězňů je nutné pečlivě přezkoumat každý jednotlivý případ zvlášť." Zuzana Roithová při dnešním hlasování rezoluci nepodpořila - "Včerejší diskuse ukázala, že všichni vítáme tento populární či populistický plán amerického prezidenta. Ale to je tak vše, co můžeme. Rezoluce obsahuje hodnocení, pro které nemáme dostatek ověřených podkladů."

Roithová dále apelovala na české předsednictví, aby v rámci řešení   Guantanáma využilo příležitosti a "zdůraznilo, že dialog mezi USA, Evropou a Kubou ohledně změn na totalitním „ostrově svobody“ začíná respektem k lidským právům nejen vězňů na americké základně, ale zejména propuštěním všech týraných politických vězňů na Kubě a dosažení svobody slova a pohybu pro nevinné kubánské občany."
   

Chci být informován o aktualitách - RSS
Webhosting a SEO pro server www.roithova.cz zajištuje Rozhled