poslankyně Evropského parlamentu
poslankyně Evropského parlamentu
czech english
Evropanka roku 2006

Tiskové zprávy


Boj proti nebezpečným hračkám výrazně přitvrdí

Pardubice – V lednu 2009 bude schválená nová směrnice o bezpečnosti hraček, která změní současné povinnosti pro výrobce a nově i dovozce. Legislativní úprava se po schválení českým Parlamentem dotkne i výrobců z východních Čech.
 
[ 15. prosince 2008 | Autor: Eva Fruhwirthová ]
 

 „Důvody ke změně tohoto právního předpisu vycházejí ze snahy zamezit výskytu nebezpečných hraček na evropském trhu, které jsou k nám dováženy z Číny a jiných asijských zemí bez jakékoliv certifikace na posouzení bezpečnosti,“ vysvětluje europoslankyně Zuzana Roithová (KDU-ČSL), která se problematikou ochrany spotřebitelů v Evropském parlamentu dlouhodobě zabývá.

Každý rok jsou v České republice objeveny desítky nekvalitních produktů z Číny a dalších asijských zemí, což ohrožuje české zákazníky. Nová směrnice by tak měla chránit nejen nakupující, ale i výrobce hraček na evropském trhu, kteří musí oproti těm východoasijským vynakládat nemalé finanční prostředky na certifikaci a kontrolu svého zboží.

           „Cílem nové směrnice není zamezit producentům nekvalitních hraček přístup na český, respektive evropský trh, ale především dát možnost prosadit se kvalitním tradičním výrobcům na našem trhu,“ vysvětluje europoslankyně Roithová, která na podporu informovanosti o nebezpečných výrobcích a potravinách zřídila web: www.budulinek.eu. Ten byl dnes u příležitosti setkání s výrobci hraček v Pardubicích oficiálně spuštěn. 

                    Eva Fruhwirtová
 
O projektu Budulinek.eu

Bezpečnost a zdravotní nezávadnost výrobků pro spotřebitele, zejména ty dětské, je součástí priorit poslankyně Zuzany Roithové. Europoslankyně dlouhodobě bojuje o zamezení škodlivých vlivů nekvalitních produktů a zpřísnění opatření na trhu. Nejefektivnější cestou je ovšem zvýšení informovanosti a změna postoje spotřebitelů, obezřetní rodiče jsou nejlepší zbraní v boji proti bezohledným výrobcům a distributorům.

I proto byly spuštěny nové webové stránky WWW.BUDULINEK.EU věnované ochraně dětí před nebezpečnými výrobky a službami na českém trhu.

„Věříme, že tento virtuální „vánoční dárek“ svými informacemi, radami a odkazy na užitečné zdroje pomůže rodičům lépe se orientovat na trhu tak, že dokáží snížit zmíněná rizika pro svou rodinu na minimum,“ říká koordinátorka projektu Lenka Petýrková.

Na stránkách čtenář nalezne např. informace o tom, na co si dát pozor při výběru hraček či potravin nebo důležité desatero pro správný výběr dětské obuvi. Stránky mj. také vyzývají odborníky a rodiče, aby se zasadili o povinnou certifikaci dětských bot, aby se do evropských, a tím i českých, obchodů co nejdříve vrátila zdravotně nezávadná obuv pro děti. Web se také zabývá tématem bezpečného internetu a nabízí doporučení, jak děti chránit před jeho rizikovým obsahem. Návštěvníky Budulínka čeká v lednu zajímavá tématická soutěž o ceny. 

 


Chci být informován o aktualitách - RSS
Webhosting a SEO pro server www.roithova.cz zajištuje Rozhled