poslankyně Evropského parlamentu
poslankyně Evropského parlamentu
czech english
Evropanka roku 2006

Tiskové zprávy


Nesmíme jen přihlížet drancování tropických deštných pralesů

„Jsem rozladěna sporem mezi Komisí a Evropským parlamentem ohledně právního základu schválení Mezinárodní dohody o udržitelné a legální  těžbě tropického dřeva,“ říká poslankyně EP Zuzana Roithová.
 
[ 24. září 2008 | Autor: Plenární zasedání, Brusel, 24.9. 2008 ]
 
Parlament by podle ní měl smlouvu ratifikovat, nikoli jen schvalovat. „Smlouva je nedostatečná, ale zatím nic jiného nemáme,“ podotýká europoslankyně, „proto jsem ráda, že jsme ji dnes tak jednoznačně přijali. Stavíme se tím sice proti drancování tropických lesů, ale bojím se, že do Evropy budou dál proudit miliony tun tropického dřeva za dumpingové ceny, protože se nedaří prosadit environmentální požadavky do obchodní politiky EU.“ Stav tropických deštných pralesů je alarmující a podle Roithové není možné tiše přihlížet bezohlednému drancování klíčové složky biosféry naší planety. 
Trvale zvyšujeme nároky na redukci emisí CO2 zejména v souvislosti s automobilovým průmyslem, ale nedokážeme účinně zabránit dovozu tropického dřeva z nelegální těžby do EU. Každý rok ubývá 13 milionů hektarů lesů včetně 6 milionů hektarů pralesů, což má obrovský podíl na růst emisí CO2 (v devadesátých letech způsobilo odlesňování cca 20% emisí). Evropský parlament vyzývá EK a členské státy, aby zvýšily finance na posílení ochrany a ekologicky zodpovědného využívání tropických lesů, podporu činností zaměřených na environmentální správu či ekonomicky životaschopných alternativ k praktikám v těžbě dřeva a nerostných surovin.
„Usiluji o to, aby požadavky na ochranu životního prostředí byly zahrnuty do společné obchodní politiky EU,“ prohlašuje první místopředsedkyně EP pro vnitřní trh a ochranu spotřebitele. Oceňuje také, že zpráva Caroline Lucas klade důraz i na šíření informací o katastrofálních důsledcích odlesňování.
„Takový druh smlouvy, jako je ta o těžbě tropického dřeva, má parlament ratifikovat a je důležité, abychom každý rok projednávali zprávu Komise o její implementaci, tedy o stavu odlesňování, na půdě EP,“ dodává Roithová.

Chci být informován o aktualitách - RSS
Webhosting a SEO pro server www.roithova.cz zajištuje Rozhled