poslankyně Evropského parlamentu
poslankyně Evropského parlamentu
czech english
Evropanka roku 2006

Tiskové zprávy


Evropský parlament odhlasoval nedostatečnou rezoluci o Číně

Na včerejším plenárním zasedání ve Štrasburku byla hlasována rezoluce vyjadřující se k situaci v Číně před blížícími se Olympijskými hrami. Průběh hlasování však donutil dva poslance Evropského parlamentu ostře vystoupit a distancovat se proti jeho výsledku, Zuzanu Roithovu, poslankyni Evropského parlamentu za KDU-ČSL a europoslance José Ribeira e Castra, bývalého předsedy lidové strany Portugalska.

 
[ 11. července 2008 | Autor: Štrasburk, 11.7. 2008 ]
 

Roithová vysvětluje své důvody pro odmítnutí rezoluce: „Je neuvěřitelné, dokonce přímo ostudné, že velký počet jasně a neústupně navrhovaných  doplňujících pozměňovacích návrhů, které by podpořily boj za lidská práva v Číně nebyl dnes ráno při hlasování přijat. To je také důvod proč jsem spolu s dalšími poslanci onu rezoluci nepodpořila. Domníváme se, že je třeba, aby EU důrazně trvala na dodržování lidských práv a důstojnosti v Tibetu, a nevysílala do světa zmatečné signály, které nás mohou jedině zostudit. Většina poslanců zamítla text, který žádal propuštění  z vězení jednoho z čelních finalistů loňského výběru kandidátů na udělení Sacharovy ceny. Poslanec Ribeiro e Castro po hlasování upozornil poslance : „Toto hlasování ukazuje naprostý nedostatek respektu i mezi námi. To můžeme v prosinci  při dalším udílení Sacharovy ceny bez prodlení nasadit kandidátům a laureátům okovy, aby mohli putovat rovnou do vězení."

Dále europoslankyně doplnila: „Opětovně vyjadřuji svou podporu Dalajlámovi a všem těm, kteří mírovou cestou pracují na tom, aby Tibet získal zpět svou identitu a autonomii. Svou podporu vyjadřuji i obětem čínského útlaku, mučení, perzekucí a brutality. Nesmíme je nikdy opustit, ponechat je jejich osudu, naopak je třeba je neúnavně podporovat a usilovat o demokracii a svobodu pro jejich zemi."

Již v březnu tohoto roku se Zuzana Roithová obrátila otevřeným dopisem na premiéra ČR, ve němž ho vyzvala k neúčasti na zahájení letošních Olympijských her. „Politika je o symbolech a o gestech a toto gesto by dle mého názoru evropským politikům, presidentům a premiérům slušelo. Pro mne osobně a další spoluobčany půjde též o důležitý test, zda Evropa lidská práva bere jako záležitost překračující hranice, jako záležitost nás všech, anebo v případě Číny uplatní selektivní přístup." 

O měsíc později premiér Miroslav Topolánek ohlásil svou neúčast na olympijských hrách, což Roithová považuje za důležité pro to, aby Česká republika jasně ukázala Číně, že nesouhlasí s jejími praktikami v oblasti lidských práv. Příkladem takového jednání je třeba i nedávné dosud uspokojivě nevysvětlené přerušení vysílání čínské televize New Tang Dynasty, která jako jediná neprocházela státní cenzurou.

  

Chci být informován o aktualitách - RSS
Webhosting a SEO pro server www.roithova.cz zajištuje Rozhled