poslankyně Evropského parlamentu
poslankyně Evropského parlamentu
czech english
Evropanka roku 2006

Tiskové zprávy


ČR může Slovensku gratulovat k brzkému přijetí eura, radovat se z Irského referenda je absurdní

„Upřímně gratuluji Slovensku ke vstupu do eurozóny. Lví zásluhu na tom měly Dzurindovy reformy zahájené před 5 lety. Nyní může levice sklízet úspěch, neboť při převzetí vlády pochopila, že vstup do eurozóny je slovenský národní zájem,” řekla europoslankyně Zuzana Roithová ve Štrasburku během rozpravy Evropského parlamentu k žádosti Slovenska o přijetí eura.
 
[ 17. června 2008 | Autor: ]
 
„Snad se z toho poučí i čeští euroodpůrci a Slováci budou moci blahopřát i nám, bohužel to bude trvat nejméně dalších 5 či 10 let,” dodala.

Evropský parlament přijal zprávu Hospodářského a měnového výboru a podpořil žádost Slovenska o přijetí eura k 1. lednu 2009. Podle předložené zprávy musí Slovensko ještě učinit pokrok, pokud jde o řízení inflace, a nadále pokračovat ve strukturálních hospodářských reformách. Jednoznačná podpora EP má konzultativní charakter pro Radu EU, která 19. června 2008 přijme politické rozhodnutí.
            „Projekt evropského sjednocování klopýtá kvůli ratifikaci Lisabonské smlouvy, patrně proto, že prosperita a další výhody, které jednotný vnitřní trh a společné evropské politiky Evropanům přinášejí, jsou považovány již za samozřejmost. Bohužel příliš potichu oslavujeme čtyřicáté narozeniny celní unie, která tyto úspěchy umožnila” podotýká česká poslankyně. Podle ní také společná měna po 10 letech málo oslavuje svůj výrazný úspěch. Tím, že nutí vlády dodržovat rozpočtovou disciplínu, se eurozóna stala úctyhodně stabilní makroekonomikou odolnou vůči otřesům navzdory globalizaci. „Problém je, že jakékoli úspěchy EU bývají v členských státech vykládány jako úspěch národní vlády, které naopak své neúspěchy často svádí na bruselskou byrokracii. Mnozí občané tak mají  nedostatečné či zkreslené představy o důsledcích politických rozhodnutí a jejich vlivu na prosperitu v jejich regionu," hodnotí Roithová


Chci být informován o aktualitách - RSS
Webhosting a SEO pro server www.roithova.cz zajištuje Rozhled