poslankyně Evropského parlamentu
poslankyně Evropského parlamentu
czech english
Evropanka roku 2006

Tiskové zprávy


Trestněprávní ochrana životního prostředí

"Je logické, že když v dnešní době členské státy volí společný postup při ochraně životního prostředí bez ohledu na fyzikální hranice členských zemí, že není možné dále tolerovat, aby vážná porušování společných pravidel byla v některých státech jak tomu bylo dosud (například v Itálii či na Kypru) považována jen za přestupek" říká europoslankyně Zuzana Roithová.
 
[ 21. května 2008 | Autor: Zuzana Roithová, tiskové stanovisko ]
 

Do seznamu trestních činů proti životnímu prostředí a veřejnému zdraví patří například obchodování s chráněnými druhy zvířat, držení a usmrcování chráněných zvířat a rostlin v chráněných oblastech, nebezpečné vypouštění radioaktivních látek a záření do vody, půdy či ovzduší či obchodování se zakázanými látkami porušující ozonovou vrstvu.

Evropský parlament dnes rozhodl o tom, že zločiny - tedy vážná jednání proti životnímu prostředí budou od nyní považované za trestný čin ve všech zemích EU.  Směrnice bude platit již po dnešním prvním čtení, ale státy budou muset do dvou let určit výši trestů ve svých trestních zákonících. "Českou republiku čeká jen málo změn pokud jde o fyzické osoby, ale trestněprávní odpovědnost právnických osob je již dlouho naší černou můrou. Náš trestní zákoník ovlivněný padesátiletým vývojem našeho práva v socialistických podmínkách čeká již léta na zásadní změny, které může přinést nová rekodifikace. Tato směrnice nepochybně totiž povede k větší odpovědnosti průmyslu i jednotlivců při nakládání s odpady," komentuje dnešní hlasování europoslankyně za KDU-ČSL a doplňuje: "především pak bude mít za následek důslednější dodržování existujících pravidel na ochranu přírody."

  

Chci být informován o aktualitách - RSS
Webhosting a SEO pro server www.roithova.cz zajištuje Rozhled