poslankyně Evropského parlamentu
poslankyně Evropského parlamentu
czech english
Evropanka roku 2006

Tiskové zprávy


Vytváření chimér je z etického hlediska naprosto nepřijatelné

 „Evropský parlament loni schválil harmonizaci podmínek pro uvádění produktů moderní medicíny na evropský trh s jejich centrální registrací v Londýně – už tehdy jsem varovala před nebezpečím, že nová regulace nestanovuje hranice pokusů s lidským geonomem,“ prohlašuje Zuzana Roithová.
 
[ 20. května 2008 | Autor: Zuzana Roithová, tiskové stanovisko ]
 
Podle bývalé ministryně zdravotnictví tak evropské léčivé prostředky pro moderní terapie mohou být nebezpečné pro budoucí vývoj lidstva.  „Nemůže dojít ke sjednocení evropského vnitřního trhu, dokud v některých členských státech není klonování člověka se zvířetem trestnou činností,“ tvrdí europoslankyně.

Britští poslanci v pondělí schválili velkou většinou kontroverzní zákon, který povoluje vytváření hybridních lidsko-zvířecích embryí k výzkumným účelům. Schválený zákon dovoluje v rámci pravidel používat embrya „namíchaná“ z lidských buněčných jader a zvířecích vajíček.

„Musíme si uvědomit, že o důsledcích zásahů do přirozeného vývoje je nutné přemýšlet dvakrát: nejde jen o rychlost aplikace nových léčebných postupů, ale i o samu jedinečnost člověka. Přestože většina členských zemí podepsala Úmluvu o lidských právech a biomedicíně, jejíž součástí je protokol o ochraně důstojnosti člověka a zákazu klonování lidských bytostí, lákají často vavříny za vědecký pokrok víc,“ dodává Roithová, „ohrožena může být jeho duchovní i biologická podstata – genová terapie se totiž může projevit až na dalších pokoleních.“

Chci být informován o aktualitách - RSS
Webhosting a SEO pro server www.roithova.cz zajištuje Rozhled