poslankyně Evropského parlamentu
poslankyně Evropského parlamentu
czech english
Evropanka roku 2006

Tiskové zprávy


Zpřísnění pravidel pro lobbování v EU

"Má- li být lobbování opravdu transparentní, pak by mělo být také jasno i o finančních zájmech těchto firem a organizací, které mají svými informacemi a argumentací z pohledu zájmových skupin nemalý vliv na rozhodování o evropské legislativě," říká poslankyně EP Zuzana Roithová.
 
[ 14. května 2008 | Autor: Zuzana Roithová, tiskové stanovisko ]
 

Evropský parlament dnes schválil zprávu o přísnějších pravidlech pro lobbisty, která mají platit i pro zbývající evropské instituce – tedy Evropskou komisi a Radu. Poslanci chtějí zvýšit transparentnost rozhodovacího procesu v EU. Do konce roku 2008 by měl být zaveden jednotný a přehledný rejstřík dostupný na internetu, ve kterém by lobbisté byli zařazeni do různých skupin. Europoslankyně za KDU-ČSL tuto iniciativu dlouhodobě podporuje.

V Bruselu je asi 15000 lobbistů a 2500 lobbistických organizací. Průkazek pro vstup jen do Evropského parlamentu má téměř 5000 lobbistů. Zatímco většina členských států včetně ČR nemá žádná pravidla pro lobbování, Evropský parlament  má již deset let povinný rejstřík a kodex chování zakotvený v jednacím řádu. "Za celé čtyři roky svého působení v EP jsem se nesetkala s tím, že by lobista nabízel nějaký dárek, nebo zamlžoval, koho zastupuje," komentuje fungování kodexu Roithová.

Parlament chce, aby byly veřejně přístupné obraty profesionálních poradenských firem a právnických kanceláří související s lobbováním u institucí EU a také poměrný podíl jednotlivých klientů na tomto obratu, odhad nákladů na činnost podnikových lobbistů, celkový rozpočet nevládních organizací a skupin odborníků a také přehled hlavních zdrojů jejich financování. "Jsem přesvědčena, že bychom my poslanci, ale i úředníci a samozřejmě i široká veřejnost měli mít možnost snadno zjistit finanční zájmy lobbistů, abychom  mohli  posoudit velikost nejvýznamnějších hybných sil, které stojí za konkrétní lobbistickou činností," vysvětluje Zuzana Roithová a dodává : "Věřím, že to bude impuls pro zavedení pravidel také v českém parlamentu a Česko se tak dočká průhlednějšího lobbování."

"Lobbisté jsou velmi důležitým zdrojem informací a analýz. Pomáhají mi nalézat vyváženost mezi zájmy evropského průmyslu a zájmy spotřebitelů, " říká první místopředsedkyně Výboru pro vnitřní trh a ochranu spotřebitele a podotýká: "Je mi líto, že některá sdružení z ČR přebírají analýzy od svých střešních organizací v Bruselu  a nemají kapacity na to, aby dokázaly promítnout dopady navrhované legislativy na jejich odvětví  v českém prostředí."

Evropská komise přijímá také rozhodnutí, která se týkají smluv, grantů, porušení předpisů, pokut a zpětného vymáhání finančních prostředků a zřeknutí se práva. „To je natolik důležitá oblast, do které většinou ani Evropský parlament nemá možnost zasahovat, že by Evropská komise měla přijít s konkrétním návrhem, jak zvýšit průhlednost rozhodovacích procesů. Ani mně jako poslankyni se nepodařilo zjistit, jaké důvody vedly Komisi k odmítnutí některých českých projektů - například kulturního projektu pro Svitavsko a dalších," upozorňuje Roithová.


Chci být informován o aktualitách - RSS
Webhosting a SEO pro server www.roithova.cz zajištuje Rozhled