poslankyně Evropského parlamentu
poslankyně Evropského parlamentu
czech english
Evropanka roku 2006

Tiskové zprávy


Evropské policejní orgány musejí efektivně zakročit proti nelegálnímu obchodování s lidskými orgány

„Je politováníhodné, že Europol nepředložil studii o prodeji orgánů a obchodování s nimi – tvrdí, že v Unii takové případy nejsou,“ říká Zuzana Roithová a dodává: „Přitom zprávy Rady Evropy a Světové zdravotnické organizace dokazují, že obchodování s orgány se vyskytuje i v členských zemích EU. Europol zanedbal svou úlohu a to se musí změnit.“
 
[ 22. dubna 2008 | Autor: Štrasburk, 22.4. 2008 ]
 
Poslanci přijali návrh Evropské lidové strany, aby Europol zintenzivnil vyšetřování v této oblasti a dali také zelenou výzkumu kmenových buněk.  „Každý den umírá deset Evropanů, kteří marně čekali na transplantaci orgánů. A bude hůř, protože Evropská populace stárne,“ prohlašuje europoslankyně. Proto se tolik rozvíjí nelegální obchod a mezinárodní turistika za transplantacemi.  „Jakékoli obchodování s orgány je ale neetické a v rozporu se nejzákladnějšími lidskými hodnotami,“ upozorňuje poslankyně za KDU-ČSL. Za neetické a nezodpovědné považuje rovněž pokusy s přenosem lidských zárodků. „Naopak klinický výzkum na dospělých kmenových buňkách dosahuje výborných výsledků při náhradách tkání (například srdce) a není v konfliktu s úctou k jedinečnosti člověka,“ vysvětluje bývalá ministryně zdravotnictví.    
„Problém je i to, jak zajistit vyšší bezpečnost proti přenosu nemocí jako jsou HIV, žloutenka B a C, rakovina apod. orgány určenými k transplantaci, transplantační systémy nejsou v EU jednotné a jsou různě efektivní,“ prohlašuje Roithová. Některé země jako například ČR nejsou ani členy Eurotransplantu, přesto podle ní mohou mít i lepší výsledky. Proto zatím členka nejsilnější frakce v EP nepodporuje větší harmonizaci a centralizaci, ale žádá důslednou výměnu zkušeností mezi zeměmi s různými modely.
Evropský parlament dnes hlasoval o zprávě "Dárcovství orgánů a transplantace: opatření na úrovni EU". Poslanci navrhli například zavedení evropského průkazu dárce orgánů, který má pomoci vyřešit nedostatek orgánů, obchodování s nimi či transplantační rizika. Pro zvyšování osvěty o dárcovství zase navrhují zřídit bezplatné telefonní linky.  

Parlament žádá Komisi a členské státy, aby přijaly opatření proti „transplantační turistice“ a aby vypracovaly pokyny na ochranu nejchudších a nejzranitelnějších dárců, kterým hrozí, že se stanou obětí obchodování s orgány. „Týká se to hlavně zemí, jako je Indie, Pákistán, Čína nebo Moldávie, které na etické hranice rezignovaly - k uznávání obecně lidských a tedy celosvětových hodnot je přiměje jen siná Unie prosazováním mezinárodních dohod a mravenčí práce na evropské legislativě,“ říká Zuzana Roithová.  Podle Amnesty International pochází většina orgánů k transplantaci z těl živých dárců, v Číně z těl popravených vězňů. Peking to dlouho popíral, ale v roce 2006 tuto informaci potvrdil náměstek ministerstva zdravotnictví.

V ČR se na orgány se čeká méně než rok, ale v USA nebo Velké Británii jsou to tři až čtyři roky. Podle neoficiálních zdrojů je nejdražším orgánem na ilegálním trhu srdce - jeho cena může přesáhnout 140 tisíc dolarů. Srdeční chlopeň sedm tisíc, obratel pět a rohovka čtyři a půl tisíce. Dolní čelist je „k mání“ za tři tisíce dolarů, pánevní kost jen za šest set. Kosti nohou a rukou se na černém trhu pohybují v rozmezí od dvou set do pěti set dolarů, prsty v řádech desítek dolarů. Za velmi žádanou ledvinu dostane dárce až dva tisíce dolarů, její cena pro příjemce je ale od dvaceti tisíc dolarů výš …

  

Chci být informován o aktualitách - RSS
Webhosting a SEO pro server www.roithova.cz zajištuje Rozhled