Evropské policejní orgány selhaly při odhalování nelegálního obchodu s orgány - Zuzana Roithová |
|
Evropský parlament nyní rozhoduje o zprávě "Dárcovství orgánů a transplantace: opatření na úrovni EU". Evropští politici jsou rozčarováni z odhalení rozsáhlého nelegálního obchodu s lidskými orgány.
|
|
[ 16. dubna 2008 | Autor: ] |
|
"Snaží se ututlat, že selhaly evropské policejní orgány. Nelegální mezinárodní obchod s lidskými orgány měl v Evropě monitorovat zejména Europol, sdružující evropské policejní orgány se sídlem v Haagu. Europol svou úlohu zanedbal a to se do budoucna musí změnit, " říká 1. místopředsedkyně Výboru pro vnitřní trh a ochranu spotřebitele Zuzana Roithová. "Střet mezi poslanci se týká návrhu Evropských lidovců, který ukládá Europolu povinnost zintenzivnit vyšetřování, trvale monitorovat situaci a předkládat o tom parlamentu zprávu. Socialistům se kritika Europolu, který nedávno parlament povýšil na instituci EU, nelíbí " komentuje europoslankyně dnešní zákulisní diskuse uvnitř poslaneckých klubů.
To ale není jediný problém - každý den umírá deset Evropanů, kteří marně čekali na transplantaci orgánů. A bude hůř, protože Evropská populace stárne. Proto se tolik rozvíjí nelegální obchod a mezinárodní turistika za transplantacemi. Cesta ale nevede přes jejich legalizaci, ale přes osvětu a zlepšení spolupráce mezi zeměmi. "Evropa stojí před krizí s transplantací lidských orgánů, mimo jiné také proto, že etické problémy nebyly v této oblasti dosud uspokojivě vyřešeny " varuje Zuzana Roithová, bývalá ministryně zdravotnictví a také členka pracovní skupiny pro etiku v EP. "Evropský parlament nyní jednoznačně odmítne transplantace na komerčním základě, jelikož jsou v rozporu se základními lidskými hodnotami" prozrazuje europoslankyně zvolená za KDU-ČSL. Zuzana Roithová považuje za neetické a neodpovědné rovněž pokusy s přenosem lidských zárodků. Upozorňuje, že naopak klinický výzkum na dospělých kmenových buňkách dosahuje výborné výsledky při náhradách tkání (například srdce) a není v konfliktu s úctou k jedinečnosti člověka.
Dalším problém je, jak zajistit vyšší bezpečnost proti přenesení nemocí jako jsou HIV, žloutenka B a C, rakovina apod. orgány určenými k transplantaci. Transplantační systémy nejsou v EU jednotné a jsou různě efektivní. Některé země jako například ČR nejsou ani členy Eurotlansplantu, přesto mohou mít i lepší výsledky. Proto zatím Zuzana Roithová nepodporuje větší harmonizaci a centralizaci, ale žádá důslednou výměnu zkušeností mezi zeměmi s různými modely. To co může EU však dnes udělat, je zavést Evropskou kartu dárců, která by snadno identifikovala včas dárce i v zahraničí a pro zvyšování osvěty o dárcovství zřídit bezplatné telefonní linky v členských státech.