poslankyně Evropského parlamentu
poslankyně Evropského parlamentu
czech english
Evropanka roku 2006

Tiskové zprávy


Zuzana Roithová: magnety v plyšových hračkách mohou být životu nebezpečné

„Malé magnety v plyšových hračkách mohou být smrtelně nebezpečné, spolkne-li je malé dítě, proto oceňuji, že  komisařka Kuneva  po diskusi s námi europoslanci rychle předložila návrh Rozhodnutí Komise na povinné označování hraček s magnety,“ říká Zuzana Roithová, místopředsedkyně Výboru EP pro vnitřní trh a ochranu spotřebitele.
 
[ 31. března 2008 | Autor: ]
 

budou muset členské státy zajistit, aby všechny magnetické hračky i předměty, které V současné době nemá Unie zvláštní pravidla pro magnetické hračky, vztahuje se na ně jen obecný požadavek, že hračky uváděné na trh nesmějí ohrožovat zdraví či bezpečnost. podotýká. Hračky, které obsahují volné či oddělitelné magnety takové velikosti a tvaru, že by je děti mohly spolknout, by měly mít štítek s upozorněním na rizika, která přítomnost takových magnetů představuje. „Varovné označení by se mělo vztahovat i na plyšová zvířátka s magnety, která si lidé dávají třeba na lednici nebo počítač a která se za hračky nepovažují,“ dodává europoslankyně.

Magnety jsou čím dál menší, přitom ale silnější a lze je tak snáze uvolnit. Přibývá případů , kdy děti spolkly dva magnety nebo magnet a kovový předmět a musely podstoupit chirurgický zákrok. Před dvěma lety kvůli spolknutému magnetu zemřelo dítě ve Spojených státech. „Magnety či kovové předměty se navzájem přitahují a mohou způsobit protržení stěny trávicícho ústrojí,“ vysvětluje Roithová. Objevily se také stovky stížností od spotřebitelů a několik oznámení RAPEX (evropská databáze varování před nebezpečnými výrobky); společnost Mattel stáhla v létě 2007 z trhu na celém světě kolem 18 milionů hraček s magnety.  

Návrh Komise, který  včera  doporučil  Výbor pro vnitřní trh a ochranu spotřebitele, je součástí opatření, která následují po loňské podzimní inventuře kontroly bezpečnosti hraček. Příští týden skončí šedesátidenní oznamovací proces, který požaduje Světová obchodní organizace a do tří měsíců od přijetí rozhodnutí EK hračky připomínají nesly varování o rizicích, jinak budou staženy z trhu.

 

Chci být informován o aktualitách - RSS
Webhosting a SEO pro server www.roithova.cz zajištuje Rozhled