Zuzana Roithová: sloučení veřejného a soukromého sektoru v biomedicínském výzkumu urychlí vývoj nových léčiv |
|
Zuzana Roithová, Štrasburk, plenární zasedání 12.12. 2007
|
|
[ 13. prosince 2007 | Autor: ] |
|
Evropský parlament posvětil sedmiletý podnik Inovativní medicína za 2 miliardy EUR. Jeho cílem je zajistit efektivnější vývoj léků a posunout dopředu zejména léčbu rakoviny a Alzheimerovy nemoci. „Dosud jsme jen přihlíželi tomu, jak nejen americká, ale už i indická a čínská ekonomika slaví úspěchy v technologiích s vysokou přidanou hodnotou,“ říká bývalá ministryně zdravotnictví a dodává: „Produktivita evropského farmaceutického výzkumu naopak již třicet let klesá.“
Zuzana Roithová patří k těm, kteří dlouhodobě kritizují slabou a neefektivní spolupráci mezi velkými firmami a univerzitami a hlavně to, že EU není schopna proměnit výsledky inovací v konkrétní produkty, patenty a nová pracovní místa. „Velice vítám, že v EU vznikne partnerství veřejného a soukromého sektoru,“ říká europoslankyně.
Unie vkládá do podniku miliardu EUR, určenou malým a středním podnikům a vysokým školám na výzkum, jehož výsledky bude moci využít farmaceutický průmysl. Druhou miliardu investují velké podniky, jejichž týmy se propojí s týmy na univerzitách a malými podniky. „Dosud byly finanční zdroje pro výzkum v EU o polovinu nižší než například v USA, a to právě kvůli nižšímu podílu soukromých zdrojů,“ vysvětluje místopředsedkyně Výboru EP pro vnitřní trh a ochranu spotřebitele. „Nepochybuji, že sloučení veřejných a soukromých aktérů v biomedicínském výzkumu přinese lepší výkonnost a omezí duplicity projektů,“ dodává Roithová.
Inovativní medicína má zajistit rychlejší přístup k lepším a bezpečnějším léčivům. Cílem programu není tvorba specifické léčby, ale identifikování překážek v procesu výzkumu a vývoje, jako je farmakovigilance, účinnost léčiv, řízení vědomostí, vzdělávání a odborná příprava. “Věřím, že české týmy využijí této příležitosti a že budou úspěšné,” doufá europoslankyně. Sídlo společného podniku bude v Bruselu.