poslankyně Evropského parlamentu
poslankyně Evropského parlamentu
czech english
Evropanka roku 2006

Tiskové zprávy


EU musí odhalit státy, které nedostatečně kontrolují bezpečnost dovážených výrobků

„Evropská unie musí vrátit důvěru evropským rodičům. Jde o zdraví dětí, a proto je třeba jednat rychle,“ 
 
[ 25. září 2007 | Autor: ]
 
říká poslankyně EP Zuzana Roithová, „nesouhlasím ale s tím, že když se objeví problém, uděláme nový zákon.“ Evropská komise se podle Roithové musí namísto zavádění nové značky, která má ujistit občany, že kupují nezávadný výrobek, soustředit na  zneužívání té dnešní. „Přeji si, abychom měli ve všech zemích dostatečné sankce za zneužití dnešní CE značky . Například Slovensko má v zákoně o hračkách vysokou sankci, ČR nikoli, ale i podle obecných zákonů mají státy  ukládat pokuty za nepravdivé údaje na výrobcích,“ podotýká místopředsedkyně Výboru pro vnitřní trh a ochranu spotřebitele.
Americký výrobce hraček Mattel stáhl začátkem září z prodeje doplňky pro panenku Barbie, vyráběné v Číně, kvůli nepřípustné úrovni olova (během jednoho měsíce tak učinil třikrát).  V Evropském parlamentu zazněly hlasy, že stažení výrobků z prodeje poukazuje na zneužití evropského bezpečnostního označení CE a že není vyloučeno, že na unijním trhu je více nebezpečných produktů s označením CE. Evropská komise také zahájila prověrky bezpečnostních kontrol výrobků, které přicházejí na trh EU. Z 924 výrobků, na jejichž dovoz na evropské trhy byl v roce 2006 vydán zákaz na základě bezpečnostních rizik – od kosmetiky a hraček po elektrické spotřebiče a motorová vozidla – pocházela polovina právě z Číny. Závěry šetření by měly být známy začátkem listopadu.
Podle Roithové je také třeba odhalit státy, které nedostatečně kontrolují bezpečnost výrobků - například Dánsko nebo Rakousko jsou na rozdíl od Německa málo aktivní v systému RAPEX (celoevropský systém rychlého varování před nebezpečnými výrobky). „Musíme ale jednat i se třetími zeměmi, aby i ony zavedly standardy bezpečnosti pro výrobky, které vyvážejí do EU. Oceňuji nekompromisní  postoj  komisařky  pro ochranu spotřebitele Kuneva při jednání s čínskou vládou – hájí zájmy evropských spotřebitelů,“ dodává europoslankyně, „chci věřit, že si z ní ostatní komisaři vezmou příklad při prosazování zájmů Evropanů vůči Asii.“
 

Chci být informován o aktualitách - RSS
Webhosting a SEO pro server www.roithova.cz zajištuje Rozhled