poslankyně Evropského parlamentu
poslankyně Evropského parlamentu
czech english
Evropanka roku 2006

Tiskové zprávy


Zuzana Roithová: nulovou toleranci alkoholu v krvi pro řidiče z povolání a mladé řidiče, varovné nápisy na etiketách alkoholických nápojů ne

Poslanci Evropského parlamentu dnes projednali zprávu poslance Foglietty, která upozorňuje, že se v EU rozmáhá nadměrná konzumace alkoholu, především u mladých.
 
[ 6. září 2007 | Autor: ]
 
Navíc se věk, kdy mladí začínají pít, snižuje. „V boji proti nadměrné konzumaci je důlěžitá osvěta hlavně u rizikových skupin s ohledem na prostředí – jih a  sever Evropy se podstatně  liší ve zvycích .takže plošné opatření není smysluplné, ” tvrdí Zuzana Roithová. Evropská komise podle ní by neměla nařizovat varovné etikety, ale koordinovat  členské státy v přibližování  pravidel .  Za užitečné považuji dohodu o  nulovém limitu pro obsah alkoholu v krvi pro řidiče z povolání,“ říká europoslankyně. V EU přibývá dopravních nehod, spojených s konzumací alkoholu – jde o každou čtvrtou, zemře při nich ročně na 10 tisíc lidí. „Situace, kdy některé země tolerují malé množství alkoholu v krvi – například Belgie – a jiné nikoli, je konfliktní,“ upozorňuje Roithová. Důslednost kontroly a zejména míra trestu za porušení je také rozličná.
Evropský parlament nakonec neschválil návrh na jednotné varovné etikety na obalech alkoholů. Bývalá ministryně zdravotnictví byla proti tomuto návrhu: “Jde o alibistické, neúčinné opatření – zatímco cigarety jsou jednoznačně škodlivé, o alkoholu to říci nelze – jsou známy positivní  účinky vína na cévní systém, působí preventivně proti nemocem srdce či rakovině díky obsahu antioxidačních látek.” Roithová upozorňuje,   že záleží na množství hlavně na osobě, která alkohol konzumuje – alkohol škodí  dětem a  lidem se sklony k závislosti nebo s nemocemi, které negativní účinek alkoholu znásobují.

Chci být informován o aktualitách - RSS
Webhosting a SEO pro server www.roithova.cz zajištuje Rozhled