poslankyně Evropského parlamentu
poslankyně Evropského parlamentu
czech english
Evropanka roku 2006

Tiskové zprávy


Zuzana Roithová: nové nařízení o léčivých prostředcích moderní medicíny sice sjednotí trh a sníží náklady, může ale ohrozit budoucí vývoj lidstva

Evropský parlament rozhodl o harmonizaci podmínek uvádění produktů moderní medicíny na evropský trh. Nařízení se týká výrobků pro genovou a somatobuněčnou therapii i produktů tkáňového inženýrství, nahradí roztříštěnou a zastaralou legislativu.

 
[ 25. dubna 2007 | Autor: ]
 
Centrální registrace výrobků v Londýně sjednotí trh a sníží náklady pro podnikatele až o 90%, čímž zvýší jejich konkurenceschopnost na světovém trhu. „Různé právní předpisy a registrace překážejí vnitřnímu trhu a snižují konkurenceschopnost Unie, navíc se pacienti nemohou snadno dostat k potřebné léčbě,“ říká místopředsedkyně Výboru EP pro vnitřní trh a ochranu spotřebitele. Pacienti v  Evropě budou mít větší naději na léčení rakoviny, srdce, kostí i popálenin.
„Zásadní vadou nové regulace je ale to, že nestanovuje hranice pokusů s lidským genomem,“ upozorňuje Zuzana Roithová. Podle bývalé ministryně zdravotnictví tak evropské léčivé prostředky pro moderní terapie mohou být nebezpečné pro budoucí vývoj lidstva. „Evropští liberálové, socialisté a extrémní komunisté nerespektovali odborné stanovisko tří parlamentních výborů a bez hlubší znalosti problému a ve shodě s komisařem Verheugenem odmítli naše pozměňovací návrhy, které zakazují výrobky chimér – čili transplantaci lidské DNA do zvířecích embryí či naopak,“ vysvětluje Roithová. „Regulace také  otevírá prostor pro modifikaci lidských zárodků a dokonce ani nezakazuje  prodej lidského těla a jeho částí,“ dodává. Za darování orgánů se nesmí platit podle Mezinárodní úmluvy o lidských právech a biomedicíně, tu ale zatím všechny evropské státy neratifikovaly. „Nemůže dojít ke sjednocení evropského vnitřního trhu, dokud v některých členských státech není klonování člověka se zvířetem trestnou činností (ve Velké Británii například chtějí registrovat hybridní produkty člověka a krávy),“ tvrdí europoslankyně, „moje NE při konečném hlasování je vyjádřením zdravého rozumu, podle mne jde o unáhlený neprofesionální krok. Návrh měl být vrácen Evropskému parlamentu k dalšímu projednání,“ prohlašuje Zuzana Roithová. Tvrzení, že jednoměsíční odklad by zmařil lidské životy, je podle ní hysterie.


Chci být informován o aktualitách - RSS
Webhosting a SEO pro server www.roithova.cz zajištuje Rozhled