poslankyně Evropského parlamentu
poslankyně Evropského parlamentu
czech english
Evropanka roku 2006

Tiskové zprávy


Zuzana Roithová podporuje návrh komisařky Megleny Kunevy na modernizaci pravidel obchodování na vnitřním trhu

„Spotřebitel musí vědět, že se svých práv dovolá snadno a rychle kdekoli v Evropské unii,“ říká europoslankyně Zuzana Roithová.
 
[ 14. března 2007 | Autor: ]
 
Dnes ve Štrasburku diskutovala  s bulharskou komisařkou pro ochranu spotřebitele Meglenou Kunevou její návrh o Podpoře obchodování na vnitřním trhu EU – více než dvacet legislativních i nelegislativních opatření se má stát součástí nové spotřebitelské strategie pro období 2007-2013. Součástí opatření je i revoluční návrh, že Komise by v roce 2008 mohla schválit povolení kolektivních žalob spotřebitelů vůči podnikatelům (podobné kolektivní žaloby jsou známé např. v USA, kde se staly postrachem amerických společností). Další revoluční změnou je snaha Komise zrovnoprávnit spotřebitelská práva na Internetu s tradičními právy spotřebitelů, např. spotřebitel, který nakoupí hudbu či software online by měl získat stejné záruky, jako spotřebitel, který nakoupil stejné produkty na CD v kamenném obchodě. Komisařka Kuneva toho chce dosáhnout především aktualizací regulace přeshraničních nákupů, hloubkovou analýzou, jak nejlépe zlepšit odškodňování spotřebitelů, novým návrhem na posílení Směrnice o užívání nemovitostí na časový úsek a otevřením trhu pro lepší  poskytování úvěrů přes hranice.
Druhým bodem byla první výměna názorů na Zprávu o důvěře spotřebitele v digitálním prostředí, kterou předložila Zuzana Roithová a kterou začnou diskutovat výbory Evropského parlamentu.
„Vývoj v oblasti digitálních technologií je překotný a Unie musí na tyto změny reagovat pružně, jinak nedokáže konkurovat Spojeným státům nebo zemím jihovýchodní Asie,“ podotýká první místopředsedkyně Výboru EP pro vnitřní trh a ochranu spotřebitele.  „Chci zamezit diskriminaci evropského spotřebitele – podle průzkumu Eurobarometru třetina nakupujících uvedla, že jim prodavač odmítl doručit zboží jen proto, že neměli bydliště v zemi prodeje. To je nepřípustné,“ upozorňuje europoslankyně. Ve zprávě chce navrhuje spuštění Evropské značky důvěry pro zajištění práv spotřebitelů při přeshraničních internetových nákupech  a také formulování  Evropské charty uživatelských práv v informační společnosti.
 

Chci být informován o aktualitách - RSS
Webhosting a SEO pro server www.roithova.cz zajištuje Rozhled