poslankyně Evropského parlamentu
poslankyně Evropského parlamentu
czech english
Evropanka roku 2006

Tiskové zprávy


Zuzana Roithová podporuje boj proti nadměrné konzumaci alkoholu, nesouhlasí s označováním alkoholických nápojů varovnými nápisy

Zuzana Roithová podporuje výzvu Evropské komise snížit nadměrnou konzumaci alkoholu v EU. Upozorňuje, že záleží na množství a hlavně na osobě, která alkohol konzumuje – alkohol škodí více lidem se sklony k závislosti nebo s nemocemi, které jeho negativní účinek znásobují. Podle Roithové je velmi nebezpečná kombinace alkoholu s drogami. Také káva, čaj, čokoláda a jiné potraviny mohou působit zdravotní potíže i závislost. Proto volá po důslednější osvětě.
 
[ 24. října 2006 | Autor: ]
 
Podle údajů Evropské komise pije alkohol ve škodlivém množství 55 milionů dospělých. Asi 195 tisíc úmrtí ročně je v přímé souvislosti s nadměrným pitím alkoholu (například jedna ze čtyř dopravních nehod je způsobena opilým řidičem). Některé nemoci, jako cirrhóza jater, se vyskytují stále častěji a zasahují čím dál mladší lidi; v Anglii se například počet žen mezi 35-44 lety s touto nemocí za posledních třicet let zvýšil desetkrát. Zpráva EK upozorňuje také na to, že pití alkoholu v těhotenství poškozuje mozek dítěte – ve Francii se v roce 2001 narodilo více než 700 dětí s fetálním alkoholovým syndromem. Zuzana Roithová nesouhlasí s plánem některých členských zemí umístit na etikety lahví s alkoholickými nápoji podobná varování o jejich zdravotních následcích, jaká jsou na cigaretách. „Zatímco cigarety jsou jednoznačně zdraví škodlivé, o alkoholu to z principu říct nelze,“ říká europoslankyně. Varovné nápisy na lahvích podle ní nejsou tou pravou cestou, jak zabránit nadměrnému pití alkoholu. Na etiketu alkoholických nápojů patří podle místopředsedkyně Výboru EP pro vnitřní trh a ochranu spotřebitele přesné a validní informace o obsahu a původu nápoje, jakékoli varování je osvětou, nikoli informací o nápoji. „Jsou známy pozitivní účinky sklenky vína na kardiovaskulární systém zvláště u starších lidí, působí preventivně i proti rakovině díky obsahu antioxidačních látek, alkohol v malém množství může napomáhat trávení,“ vysvětluje bývalá ministryně zdravotnictví. „Například české pivo na rozdíl od jiných obsahuje hodně vitamínů díky vysokému podílu nezkvašených ingrediencí a může pomáhat při zánětech žaludku,“ dodává Roithová. EU by se měla zaměřit na účinnější způsob boje proti závislosti na alkoholu. „Zákaz nalévání alkoholu mladistvým se zhusta nedodržuje a nebezpečí vzniku závislosti je nasnadě,“ podotýká Roithová. Podle poslankyně EP by prevenci alkoholismu mladistvých pomohlo i zrušení televizní reklamy na alkohol v době, kdy se děti nejvíce dívají na televizi a naopak lepší osvěta i z prostředků EU.

Chci být informován o aktualitách - RSS
Webhosting a SEO pro server www.roithova.cz zajištuje Rozhled