poslankyně Evropského parlamentu
poslankyně Evropského parlamentu
czech english
Evropanka roku 2006

Tiskové zprávy


Zuzana Roithová ukončila návštěvu Ukrajiny věnovanou zdravotnímu stavu Julie Tymošenkové

Tisková zpráva s prohlášením Z. Roithové - Kyjev, 21.února 2012

 
[ 21. února 2012 | Autor: Zuzana Roithová ]
 

Poslankyně Evropského parlamentu Zuzana Roithová (KDU-ČSL) dnes ukončila třídenní návštěvu Ukrajiny, o níž ji požádala rodina bývalé ukrajinské premiérky Julie Tymošenkové, která je v současné době ve vězení.

„Misi z humanitárních důvodů jsem podnikla na základě žádosti a osobní dohody s rodinou J. Tymošenkové a s pověřením Josepha Daula, tedy předsedy nejsilnější frakce Evropského parlamentu. Cílem bylo přímo na místě konzultovat se širším okruhem zainteresovaných lidí situaci kolem zdravotního stavu bývalé ukrajinské premiérky, která byla uvězněna na základě politického procesu.

V Kyjevě jsem se setkala s patnácti lidmi z blízkého okolí J. Tymošenkové z jejího právního i lékařského týmu, i s opozičními a vládními politiky, kteří mi podali informace na jejich zaklade jsem přistoupila k následujícím závěrům:

  • Seznámila jsem se s částí zdravotní dokumentace oficinálních nálezů J. Tymošenkové z listopadu 2011, které jednoznačné ukazuji, že už tehdy byly nálezy natolik vážné v oblasti bederní páteře že měla byt řádně léčena peridurálními anestetikami, s klidem na lůžku a po další kontrole rozhodnout o chirurgickém řešení - takový je standardní postup. Místo toho ji však odebrali berle, s jejichž pomoci se pohybovala, postupovala náročné několikahodinové výslechy a byla jí dokonce vysazena analgetika
  • Po této misi beru mnohem vážněji obavy rodiny, že by mohla být vystavována působení toxických látek proto aby podlehla nátlaku režimu. J. Tymošenková odmítá žádat o milost. Proto budu navrhovat, aby mezinárodni společenství provedlo nezávislé analýzy vzorku tkáni J. Tymošenkové.
  • Cením si práce zahraničních lékařů, kteří vyšetřili J. Tymošenkovou minulý týden. Jsem znepokojena dezinformacemi, které svévolně vydává ukrajinské ministerstvo zdravotnictví ohledne jejich mise a předčasného a zkresleného interpretovaní výsledků i útoku na způsobilost kanadských lékařů. Nálezy zahraničních lékařů lze očekávat koncem tohoto týdne.

Se závěry mé mise a mými doporučeními ohledně dalšího postupu seznámím rodinu J. Tymošenkové a předsedu mého poslaneckého klubu v Bruselu v nejbližších dnech."

Kontakty:
Brusel - Marek Hannibal:+32 475 75 30 48

_____________________

Případné technické nepřesnosti obsahu TZ jsou způsobeny diktováním textu z Ukrajiny


Chci být informován o aktualitách - RSS
Webhosting a SEO pro server www.roithova.cz zajištuje Rozhled