poslankyně Evropského parlamentu
poslankyně Evropského parlamentu
czech english
Evropanka roku 2006

Tiskové zprávy


Zuzana Roithová: balancování maďarského předsednictví - příliš mnoho kritiky

 
[ 23. června 2011 | Autor: Zuzana Roithová ]
 

Dnešní den skončilo plenární zasedání Evropského parlamentu v Bruselu, které se konalo ještě za maďarského předsednictví, na příštím plenárním zasedání ve Štrasburku přivítáme polského premiéra Tuska. Jelikož se jedná o teprve třetí zemi ze skupiny států, které přistoupily do EU během poslední dekády, stojí za to učinit krátkou rekapitulaci posledních šesti měsíců.

Souhlasím, že některá vystoupení maďarského premiéra nebyla šťastná, například celá šlamastika s maďarským mediálním zákonem, který vzbudil odmítavé reakce v Bruselu ještě předtím, než byl oficiálně přeložen do angličtiny, akcent na nacionální kartu v podobě občanství pro zahraniční Maďary, dokonce vnímám, jak evropská levice kritizuje novou maďarskou ústavu. Nicméně tyto záležitosti tak úplně nesouvisí s povinnostmi předsedající země a proto je nutné se od této kritiky oprostit při hodnocení maďarského předsednictví jako takového. Poslední půlrok je třeba hodnotit z hlediska legislativních návrhů, které se podařilo dojednat a dotáhnout ke schválení jak v Radě, tak i v Evropském parlamentu.

Po přijetí Lisabonské smlouvy nemá role předsednické země již takovou váhu, jakou měla třeba v době, kdy jsme EU předsedali my. Nicméně Maďarům rozhodně nelze upřít snahu hledat řešení a nabízet alternativy. Jako poslankyně oceňuji komunikaci se členy maďarské vlády, vystoupení jejich představitelů v Evropském parlamentu bylo profesionální a užitečné. Maďarům se podařilo dotáhnout přístupová jednání s Chorvatskem, včetně dojednání složitých kapitol do konce tohoto měsíce.

Stejně tak oceňuji, že se Maďarům podařilo dojednat několik velikých legislativních balíků ke zdárnému konci. Jako příklad uvedu směrnici o ochraně spotřebitelů, na níž se pracovalo mnoho let. K té se vyjádřil Evropský parlament v březnu, nicméně Maďaři dokázali moderovat diskusi mezi členskými státy a Evropským parlamentem a dojednali kompromisní znění. Za snahu dávám jedničku, jako velkou chybu však považuji vyřazení pasáže o právu spotřebitelů na dodání zboží z jiného státu. Šlo o můj pozměňovací návrh, se kterým souhlasila většina europoslanců, který by odstranil faktickou diskriminaci českých zákazníků, kteří si do České republiky nemohou objednat některé zboží i služby po internetu, neboť jim to obchody jako iTunes a další odepřou. Jelikož však ty samé obchody podobná omezení neuplatňují vůči občanům jiných států EU, pak jde o umělou fragmentaci vnitřního trhu a je třeba se proti tomu ozvat. Je proto velká chyba, že Maďaři tuto pasáž směrnice zablokovali.

Poslední půlrok vnímám pozitivně ne z hlediska kroků maďarského premiéra Orbána a jeho vlády na domácí politické scéně, ale z hlediska odvedené práce a úspěšně dotažených jednání na poli evropském, maďarské předsednictví proto považuji za nadprůměrné.

 

Pro více informací:
Kancelář Zuzany Roithové: +420 602 954 210, +32 228 45 485
www.roithova.cz email: zuzana.roithova@europarl.europa.eu
Marek Hannibal, Tiskové oddělení Evropské lidové strany v EP,
tel.: +32-475-753048,
email: marek.hannibal@europarl.europa.eu


Chci být informován o aktualitách - RSS
Webhosting a SEO pro server www.roithova.cz zajištuje Rozhled