poslankyně Evropského parlamentu
poslankyně Evropského parlamentu
czech english
Evropanka roku 2006

Tiskové zprávy


Zuzana Roithová kritizuje Evropskou komisi za laxní přístup k podvodnému chování katalogových firem

 
[ 9. června 2011 | Autor: Zuzana Roithova ]
 

Skupina poslanců Evropského parlamentu dnes tvrdě interpelovala Evropskou komisi ve věci tzv. klamavých katalogových firem. Ty nabízejí podnikatelům členských zemí EU bezplatné uvedení v aktualizovaných seznamech firem, ale nechávají si od nich podepsat smlouvy, v nichž je ukryto často velmi vysoké zpoplatnění této služby.

"Parlament obdržel více než 400 petic proti praktikám podvodných katalogových firem. Řadu individuálních stížností od podvedených podnikatelů, neziskových organizací, škol a dokonce i charit či státních institucí, jsem obdržela osobně,“ říká Zuzana Roithová, která se ochraně spotřebitele věnuje na půdě EP již druhé legislativní období. Podle české europoslankyně by se kritické usnesení vůči Evropské komisi, které Evropský parlament přijal, mělo stát impulsem, který ji přiměje k rychlému zásahu na celoevropské úrovni.

„Aktivita podvodných katalogových firem je úmyslně směřována příhraničně či ze třetích zemí. Potřebujeme jasné celoevropské řešení, ale přes veškeré snahy Evropského parlamentu je Evropská komise, která má legislativní iniciativu, již roky nečinná,“ adresovala svou stížnost eurokomisařům na plenárním zasedání Zuzana Roithová, která jako stínová zpravodajka sama navrhovala řadu alternativních řešení. „Stačilo by, aby Evropská komise zařadila tyto praktiky na tzv. černý seznam zakázaných klamavých reklam příslušné směrnice. Nepotřebujeme jen robustní evropské legislativní řešení, potřebujeme jej i rychle. Vyzývám Komisi, aby využila zrychlené legislativní řízení. Trestuhodná laxnost Komise v tomto případě již způsobila řadě poctivých občanů nemalé finanční škody.“

Zuzana Roithová rovněž vyslovila podezření, zda nejsou podvodné katalogové firmy součástí organizovaného zločinu a navrhla, aby Europol zahájil důkladné vyšetřování.

 

Pro více informací:
Kancelář Zuzany Roithové: +420 602 237 933, +32 228 47 485, www.roithova.cz email: zuzana.roithova@europarl.europa.eu


Chci být informován o aktualitách - RSS
Webhosting a SEO pro server www.roithova.cz zajištuje Rozhled