poslankyně Evropského parlamentu
poslankyně Evropského parlamentu
czech english
Evropanka roku 2006

Tiskové zprávy


Evropský parlament se postavil proti způsobu vyšetřování opozičních politiků na Ukrajině

 
[ 9. června 2011 | Autor: Zuzana Roithová ]
 

Evropský parlament se dnes postavil proti způsobu vyšetřování opozičních politiků na Ukrajině a protestuje proti vyšetřování Julie Tymošenkové a dalších členů jejího někdejšího kabinetu. Europoslanci zařadili usnesení, na jehož textu se Zuzana Roithová podílela, mezi případy porušování lidských práv, demokracie a právního státu. Návrh z dílny Evropské lidové strany podpořili i liberálové a zelení.

"Metody, jakým je vedeno vyšetřování údajných porušení zákonů proti ukrajinské expremiérce Tymošenkové a dalším opozičním politikům naprosto znevěrohodňují ukrajinskou justici, policii a současnou vládu. Takové perzekuční praktiky bývaly v arsenálu totalitních komunistických režimů v minulém století. A na to jsou především ti občané EU, kteří v nich žili, zvláště citliví,“ tvrdí Zuzana Roithová, která se ochraně lidských práv ve světě věnuje dlouhodobě.

Julie Tymošenková je po ministrech hospodářství, vnitra a životního prostředí už čtvrtou vysokou představitelkou bývalé ukrajinské vlády, kterou prokuratura vyšetřuje.  Loni v prosinci ji začala stíhat za údajné zneužití moci, kterého se měla dopustit neoprávněným nakládáním s výnosem za prodej emisních povolenek. V lednu ji obvinila, že nevýhodným nákupem sanitek způsobila státu mnohamilionové škody a minulý měsíc, že v roce 2009 uzavřela s Ruskem nevýhodnou smlouvu o dodávkách zemního plynu. Tymošenková, která je předsedkyní hlavní ukrajinské opoziční strany Baťkivščyna a politickou soupeřkou nynějšího prezidenta Viktora Janukovyče, obvinění odmítá o označuje je za politickou mstu.

„Za těchto okolností vyzývám státy EU, aby podobně jako Česká republika byly připraveny poskytovat politický azyl pronásledovaným ukrajinským opozičním politikům a pokud se situace na Ukrajině nezmění, zvážily vůči ní i sankce za porušování mezinárodního práva," vyzvala ostatní členské země EU Zuzana Roithová.

Podle české europoslankyně je vyšetřování proti duchu ukrajinských ústavních zákonů, protože za rozhodnutí na vládní úrovni činí odpovědné jen vybrané jednotlivce. A to navíc v situaci, kdy zahraniční pozorovatelé hovoří o objednávce ze strany vlády, která se takto chce údajně zbavit opozice.

 

 

 

Pro více informací:
Kancelář Zuzany Roithové: +420 602 237 933, +32 228 47 485,
www.roithova.cz email: zuzana.roithova@europarl.europa.eu


Chci být informován o aktualitách - RSS
Webhosting a SEO pro server www.roithova.cz zajištuje Rozhled