poslankyně Evropského parlamentu
poslankyně Evropského parlamentu
czech english
Evropanka roku 2006

Tiskové zprávy


Zuzana Roithová se zdržela hlasování o smlouvě s Kanadou

Evropský parlament dnes vyjádřil souhlas s mezinárodní smlouvou s Kanadou o letecké dopravě

 
[ 24. března 2011 | Autor: Zuzana Roithová ]
 

"Zdržela jsem se dnešního hlasování o smlouvě s Kanadou. Důvodem je vízová povinnost uvalená na české občany kanadskou stranou. Smlouva, kterou musí schválit i všechny národní parlamenty, byla stažena z jednání v zahraničním výboru české Poslanecké sněmovny. Smlouvu o letecké dopravě považuji za zásadní obchodní instrument, ale s ohledem na české občany a jednotné stanovisko českých poslanců se zdržuji hlasování," říká Zuzana Roithová.

 

Dodatečné informace:

- Mezinárodní smlouva o letecké dopravě je významná jak pro EU tak pro Kanadu. Smlouva by měla být průkopnickým krokem v oblasti letecké dopravy k otevření vzájemných trhů a investičním možnostem. Umožní leteckým dopravcům provozovat linky z jakéhokoli místa v EU bez omezení kapacit, linek a frekvence letů. Smlouva dále upravuje i další související problematiku – ochranu životního prostředí, uživatelské poplatky a ochranu zájmů zákazníků.

- Smlouva by měla nahrazovat současnou dvoustrannou dohodu uzavřenou mezi vládou ČR a vládou Kanady o letecké dopravě z roku 1996.

- Se smlouvou musí vyjádřit souhlas i národní parlamenty EU. Podle českého práva se jedná o mezinárodní smlouvy prezidentské kategorie. Vláda ČR dala souhlas ke sjednání smlouvy svým usnesením z 20.4.2009. Před ratifikací prezidentem se smlouva předkládá Parlamentu ČR k vyslovení souhlasu s ratifikací.

- Zahraniční výbor Poslanecké sněmovny měl o smlouvě jednat 19. ledna 2011, s ohledem na jednostranně uvalenou vízovou povinnost však smlouvu odložil z pořadu jednání do doby než dojde k významnému posunu ze strany Kanady v této věci.

 

Pro více informací:
Kancelář Zuzany Roithové: +420 602 237 933, +32 228 47 485,
www.roithova.cz
email: zuzana.roithova@europarl.europa.eu
Marek Hannibal, Tiskové oddělení Evropské lidové strany v EP,
tel.: +32-475-753048,
email: marek.hannibal@europarl.europa.eu


Chci být informován o aktualitách - RSS
Webhosting a SEO pro server www.roithova.cz zajištuje Rozhled