poslankyně Evropského parlamentu
poslankyně Evropského parlamentu
czech english
Evropanka roku 2006

Tiskové zprávy


KDU-ČSL bude diskutovat s delegací ELS o přihlášce TOP 09 do Evropské lidové strany

Dnes přijede do Prahy delegace Evropské lidové strany (ELS), aby jednala s předsednictvem TOP 09. Ta usiluje o členství v této největší evropské politické straně. Poté bude delegace diskutovat s předsedou KDU-ČSL Pavlem Bělobrádkem a dalšími představiteli strany, která je dlouholetým a zatím jediným českým členem ELS, v pátek se sejde s nevládními organizacemi. Dvanáctičlennou pracovní delegaci vede místopředsedkyně poslaneckého klubu ELS v Evropském parlamentu Corien Wortmann-Koolová, druhým zástupcem Evropského parlamentu je vedoucí české národní delegace klubu ELS v EP Zuzana Roithová. 

 
[ 9. prosince 2010 | Autor: Zuzana Roithová ]
 

„Snaha TOP 09 o přijetí za člena ELS je mi sympatická. Ale o budoucím členství bude příští rok rozhodovat předsednictvo ELS a pro TOP 09 to bude myslím náročné. Podle stanov může být naším členem křesťansko-demokratická či podobně smýšlející strana a ne nadarmo má v názvu přídavné jméno lidová. Členské strany mají prosazovat politiku, vycházející z křesťanských hodnot, politiku výhodnou pro lidi a ne pro lobbistická uskupení, politiku prorodinnou a solidární a proevropskou. Někteří politici ze sousedních zemí však takto politiku TOP 09 nevnímají," říká česká europoslankyně. „Když poslouchám projevy předsedy TOP 09 Karla Schwarzenberga, připadá mi, že mluví nám, křesťanským demokratům, z duše. Drtivou většinu jeho slov bych s chutí podepsala. Potíž je v tom, že reálná politika TOP 09 se neřídí hodnotami, které její předseda verbálně deklaruje, ať už jde o zdanění a regulaci hazardu, podporu rodin nebo podivný postoj k ekozakázce. Osobně budu spíše podporovat kladné vyřízeni jejich přihlášky, protože důsledkem by mohlo být  posílení pozice ČR v ELS, nemůže to však být na úkor našich programových priorit.  TOP 09 se s nimi naopak bude muset vyrovnat," dodává Roithová.

Slova Zuzany Roithové potvrzuje i nově zvolený předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek: „KDU-ČSL je strana křesťanskodemokratická, tedy lidová. Je stranou principů a zásad. Naše strana se na křesťanské hodnoty pouze neodvolává, ale také je reálně žije a prosazuje. Jsme stranou hodnotovou. Doufám, že TOP 09 se po svém případném vstupu do ELS přikloní také k hodnotově orientované konkrétní a praktické politice a nezůstane pouze u slov a veřejných deklarací. Hodnotový liberalismus totiž do lidové strany nepatří.“

Evropská lidová strana vznikla v červenci 1976 v Lucemburku, opírá se o křesťanské hodnoty a přispívá k rozvoji sociálně tržního hospodářství, podporuje utváření evropské jednoty, která brání totalitní moci a chrání lidskou důstojnost a lidská práva, klade důraz i na sociální otázku a prosazování lidských práv nejen v EU, ale zejména v rozvíjejících se ekonomikách.

 

Pro více informací:
Kancelář Zuzany Roithové: +420 602 954 210, +32 228 45 485
www.roithova.cz email: zuzana.roithova@europarl.europa.eu


Chci být informován o aktualitách - RSS
Webhosting a SEO pro server www.roithova.cz zajištuje Rozhled