poslankyně Evropského parlamentu
poslankyně Evropského parlamentu
czech english
Evropanka roku 2006

Tiskové zprávy


Situace Romů ve starých členských zemích může vyvolat národnostní diskriminaci

„Pobuřuje mne, že na pařížskou pracovní schůzku o azylové politice a migraci v EU je pozvána Kanada, která zavedla víza pro české občany kvůli neoprávněným žádostem českých Romů o azyl, ale nikoli česká strana, která na takovou politiku doplácí,“ říká poslankyně EP Zuzana Roithová. „Obracím se proto znovu interpelací na Komisi a Radu, aby přiměly Kanadu bez odkladu uznat Českou republiku za tzv. "bezpečnou zemi původu" a nečekaly, až začne v Kanadě za dva roky platit nový azylový zákon a konečně tak budou zrušena víza pro naše občany. Oceňuji, že stále více zemí stojí při nás, ale jejich tlak není bez ostatních dost účinný. Jako občanovi EU mi vadí, že pár starých členských zemí stále nehodlá dát souhlas se zavedením recipročních opatření sedmadvacítky jako celku. Nepochybuji však, že takovou solidaritu by projevily bez váhání, kdyby šlo třeba o Paříž,“ tvrdí europoslankyně.

 
[ 3. září 2010 | Autor: Zuzana Roithová ]
 

Upozorňuje také na nápadnou časovou souvislost při hodnocení jednání Paříže, Říma a Berlína, pokud jde o boj s nelegální migrací občanů EU. Sociální podpora pro zahájení podnikání, kterou repatrioti mohou dostat od francouzské vlády (až 5 500 Euro po návratu do země původu) je obdobně lákavá pro nemajetné skupiny lidí jako podpora čekatelů o azyl v Kanadě. „Situace Romů v západních zemích EU se stala hlavním tématem, které rozděluje politickou scénu v EU včetně Evropského parlamentu nikoli podle toho, jak situaci řešit, ale bohužel podle toho, zda je aktivita Paříže, Říma či Berlína považována za diskriminační či dokonce rasisticky motivovaný vládní populismus, nebo ještě oprávněné potírání nelegálních aktivit etnické menšiny,“ upozorňuje Roithová.

Překvapivé nejsou vleklé problémy s ekonomicky neaktivními členy členy a rodinami minoritních skupin obyvatel v západních zemích EU, ani jejich opětovná deportace do zemí původu dobrovolně a za finanční náhradu, ale to, že se tak děje zrovna nyní, ve více zemích a s obrovským mediálním dopadem. „Nabízí se vysvětlení, že jde o reakci na pokles preferencí,“ vysvětluje Zuzana Roithová a podotýká, že to může vést k národnostní diskriminaci. „Za pár měsíců mají Bulharsko a Rumunsko vstoupit do společného Schengenského prostoru, ale obyvatelé starých členských zemí nejsou nakloněni ani integraci menšin ani rozšiřování, bojí se o svou bezpečnost. Příliš okatě hromadná deportace Romů do Rumunska a Bulharska vytváří atmosféru, která integraci menšin neprospěje a může ohrozit termín přijetí těchto zemí do Schengenu. Je to důkaz, že si nejsou všechny země v EU rovny? Česká republika má zajímavou příležitost postavit se rázně za Rumunsko a Bulharsko, aby nebylo ohroženo jejich přistoupení do Schengenu a dát tak všem jasný signál, že národnostní diskriminace v EU je nepřijatelná,“ uzavírá poslankyně za KDU-ČSL.

 

Pro více informací:
Kancelář Zuzany Roithové: +420 602 954 210, +32 228 45 485
www.roithova.cz email: zuzana.roithova@europarl.europa.eu


Chci být informován o aktualitách - RSS
Webhosting a SEO pro server www.roithova.cz zajištuje Rozhled