poslankyně Evropského parlamentu
poslankyně Evropského parlamentu
czech english
Evropanka roku 2006

Spotřebitel v digitálním prostředí


Online gambling

 
[ 10. března 2009 | Autor: Stanovisko Zuzany Roithové k online gamblingu ]
 
 „Členské státy mají dvě možnosti: buď úplně on-line gambling zakázat, nebo ho regulovat. „Pro fungování vnitřního trhu EU v oblasti elektronických médií je neudržitelné, aby byl on-line gambling v sedmi členských státech zakázán a ve 20 povolen,“ upozorňuje, „navíc v šesti zemích z těch dvaceti jsou sázkové hry ve státním monopolu.“ Evropská komise dostala řadu stížností, které se týkaly nezákonného chránění hráčského trhu v některých zemích sedmadvacítky státem a jeho obohacování se z monopolů. Polovina případů, které momentálně řeší Evropský soudní dvůr, se vztahují ke gamblingu – soud přitom zohledňuje jak svobodu pohybu, tak vysoké kriminální riziko. Zuzana Roithová, první místopředsedkyně Výboru EP pro vnitřní trh a ochranu spotřebitele, který má tuto zprávu na starost, usiluje, aby pravidla vycházela z rizik souvisejících s gamblingem po internetu – ta jsou největší pro mladé, protože je pro ně snáze dostupný a společensky přijatelný. Přestože většina lidí je schopná hrát, aniž by riskovali psychickou závislost, nízký ale i tak se významný počet hráčů stane gamblery (Světová zdravotnická organizace tento problém charakterizuje jako nadměrný gambling vedoucí k finanční, sociální či psychické poruše). „Reklama na on-lin gambling není regulována tak, jak je regulována reklama na tabák a alkohol. Ta by neměla být především cílena na mladistvé a v nichž mladiství vystupují“ upozorňuje Roithová.  

Pro on-line gambling neexistují hranice, což je sice výhoda vnitřního trhu, zároveň se ale bez potřebných pravidel provozovatelé i hráči vystavují mnohým rizikům (např. ve které zemí má poskytovatel sídlo či ověření identity spotřebitele – nemusí být skutečným majitelem platební karty).

On-line gambling funguje od roku 1996, poprvé se objevil ve Finsku. Od té doby se trh v této oblasti značně rozrostl – v roce 2003 dosahovaly čisté zisky operátorů 51,5 miliardy eur. V současnosti tvoří on-line hry přes internet, mobilní telefony či televize 5 procent trhu se sázkovými hrami. „Proto je nutné přijmout regulaci na EU úrovni, abychom mohli lépe ochránit děti a mladistvé,“ vysvětluje europoslankyně.

Chci být informován o aktualitách - RSS
Webhosting a SEO pro server www.roithova.cz zajištuje Rozhled