poslankyně Evropského parlamentu
poslankyně Evropského parlamentu
czech english
Evropanka roku 2006

Soutěž pro studenty


Výzkum prokázal: Většina prodavačů v ČR nezná práva spotřebitele

Překvapivými výsledky skončilo druhé kolo studentské soutěže se spotřebitelskou tématikou o cestu do Evropského parlamentu.
 
[ 7. ledna 2007 | Autor: Tomáš Zdechovský, Eva Fruhwirtová ]
 
  Studenti během vypracování úkolu s údivem zjistili, že někteří prodejci mají jen malé povědomí o právech kupujícího a někteří z nich se chovají dokonce i protizákonně.
            „Soutěžící měli za úkol oslovit 10 prodejců ve svém okolí a položit jim deset otázek, které měly prověřit, zda prodavači znají své zákonné povinnosti vůči zákazníkovi,“ říká koordinátora projektu Lenka Petýrková z Generation Europe. Podkladem pro tvorbu otázek byl Zákon o ochraně spotřebitele a Občanský zákoník.
Při zpracování úkolu projevili studenti značnou dávku kreativity. Svými otázkami oslovili prodejce v supermarketech, malých obchůdcích i tržnicích. Neváhali se však i vydat do obchodů nabízející živá zvířata, rychlé občerstvení, hračky, tabákové zboží, erotické pomůcky či dokonce zboží spojené s pohřbíváním.
 A na co studenti vlastně přišli? Například na to, že někteří prodejci:
§         nedodržují lhůtu určenou k vyřízení reklamace
§         neví, kdy má zákazník nárok na vrácení peněz
§         odebírají paragon při reklamaci
§         nepřijímají k reklamaci zboží, které již není v originálním obalu
§         zbavují se zodpovědnosti za kvalitu zboží, které prodávají
§         neumožňují zákazníkovi překontrolovat rozměry zboží
§         nedosahují patřičné úrovně znalostí o svých povinnostech vůči zákazníkovi a spíše než prodavači bychom je mohli nazývat podavači
 „Ten, kdo však porušuje zákon o ochraně spotřebitele a obchodní zákoník nejsou jen prodavači, ale především provozovatelé, kteří jsou zodpovědní za proškolení svých zaměstnanců,“ říká v reakci na výsledky testu europoslankyně Zuzana Roithová, která se chce obrátit na Českou obchodní inspekci s žádostí, aby ze zjištění studentů vyvodila patřičné závěry pro svou práci. „V případě, že inspekce objeví tyto případy porušení zákonů, patrně se to neobejde bez pokut,“ dodala Roithová. 
 „Cesta do Evropského parlamentu“ je soutěž se spotřebitelskou tematikou, která je určena studentům všech typů středních škol. Do této soutěže probíhající od října 2006 do února 2007 se zapojilo přes sto týmů z celé České republiky. Na pilné a kreativní studenty, kteří v průběhu soutěže nasbírají nejvíce bodů, čeká zájezd do Evropského parlamentu.
Pořadatelem soutěže je nadace Generation Europe ve spolupráci s SOS – Sdružením obrany spotřebitelů a poslankyní Evropského parlamentu Zuzanou Roithovou. Více informací najdete na stránkách: http://www.generation-europe.cz
Autor zprávy: Mgr. Tomáš Zdechovský, mediální zástupce GE, tel.: +420 774 888 300, e-mail: zdechovsky@commservis.com
Eva Fruhwirtová, tisková mluvčí soutěže, tel. +420 737 103 866, e-mail: fruhwirtova@commservis.com 
    

Chci být informován o aktualitách - RSS
Webhosting a SEO pro server www.roithova.cz zajištuje Rozhled