Zlepšují |
![]() |
Zhoršují |
![]() |
Nepozoruji žádnou změnu |
![]() |
(Ne)bezpečné hračky | |
![]() |
Chceme pro děti jen to nejlepší, tedy zdravotně nezávadné potraviny, hračky a oblečení. Jenže jak se zorientovat v záplavě zboží na trhu, z něhož navíc většina pochází z Asie? Zeptali jsme se poslankyně Evropského parlamentu Zuzany Roithové. |
[ 8. července 2009 | Autor: Žena a života, Martina Coufalová ] | |
* Nekvalitní výrobky z Asie se neprodávají jen ve vietnamských tržnicích, ale už i v kamenných obchodech. Poradíte, jak se jim vyhnout?
Smutnou pravdou je, že oproti loňsku stoupl počet nebezpečných výrobků v EU o dalších šestnáct procent, přičemž šedesát procent z toho pochází z Číny. Ale v klasických kamenných obchodech se v porovnání s tržnicemi pořád ještě nevyskytuje tak vysoký podíl asijského zboží, které je ve více než polovině případů závadné či nebezpečné, a navíc jde často o padělky. Při nákupu vám ale mohu poradit jedině obezřetnost a informovanost, protože absolutní ochrana není v tuto chvíli možná.
* Co jí brání?
Hlavně přetížená kapacita kontrolních orgánů, kdy například celníci stihnou zkontrolovat sotva jedno procento dováženého zboží.
* Dnes už i drahé výrobky renomovaných značek mívají na etiketě uvedeno, že byly vyrobeny v Asii. Proč bych měla věřit, že jsou kvalitnější než ostatní asijské zboží?
Rozdíl je v tom, že výrobci značek přesunuli produkci do Asie jen z důvodu levnější pracovní síly, jinak však deklarují dodržování stejných bezpečnostních norem jako v zemi jejich původu. Samozřejmě stoprocentní jistotu nemáte nikdy a u nikoho, ale pravděpodobnost, že koupíte padělek ve značkovém obchodě, je mnohonásobně nižší než v tržnici. Pokud je pro vás rozhodující cena, a nechcete tedy utrácet za drahé značky, doporučovala bych zajímat se o české výrobky, jsou levnější a přitom u nich máte stejnou záruku kontroly a dodržování určitých výrobních standardů.
* Existuje nějaké konkrétní vodítko, podle kterého mohu vybírat bezpečné dětské výrobky?
Pro hračky bude od příštího roku platit nová evropská směrnice, ve které jsme zcela zásadně zpřísnili normy i možnost kontroly. Pokud se chystáte k nákupu hračky, doporučuji podívat se předtím na mé stránky pro rodiče www.budulinek.eu, kde je i odkaz na aktualizovanou databázi RAPEX, zahrnující zadržené nebezpečné výrobky (nejen hračky). O zdravotní nezávadnosti hračky a tedy shodě s bezpečnostními normami EU svědčí označení „CE“.
* Existuje něco podobného i pro oblečení a obuv?
Zatím nebylo zavedeno, pouze pro botičky pro děti do tří let platí, že nesmí obsahovat toxické látky. Kupujícím proto radím hledat na výrobcích informace o složení - už fakt, že mnohé produkty takové informace postrádají, je alarmující. V ČR zdravotně nezávadné dětské boty poznáte podle označení dobrovolné certifikace Žirafa. Seznam výrobců najdete na Budulínkovi.
* Zaradovali jsme se, když se u nás díky Asijcům objevila čerstvá zelenina a ovoce. Jak moc máme být při nákupech obezřetní?
Pro pěstitele a výrobce v EU sice platí přísné bezpečnostní předpisy, jenže v ostatních zemích nemusejí mít tak tvrdá pravidla, která by stanovovala bezpečné ošetřování zemědělských plodin. Proto bych už preventivně doporučila pečlivé omytí nebo oloupání slupky ovoce či zeleniny. U balených potravin doporučuji vždy věnovat pozornost informacím na obale, zejména doporučenému způsobu použití a dávkování. Loni například Česká zemědělská a potravinářská inspekce řešila několik případů výskytu vysokého obsahu jódu, který objevila v sušených mořských řasách z Asie. Česká populace sice trpí nedostatkem jódu, ale tak vysoký obsah by mohl způsobit předávkování.*
***
MUDR. Zuzana Roithová Od roku 2004 působí jako poslankyně Evropského parlamentu, kde byla zvolena místopředsedkyní Výboru pro vnitřní trh a ochranu spotřebitelů a stala se zastupující členkou Výboru pro zahraniční obchod a Výboru pro práva žen a rovnost pohlaví. Na internetu založila portál www.budulinek.eu s cílem pomoct rodičům zorientovat se na trhu dětských výrobků: „Na přání čtenářů se chceme víc věnovat dětské kosmetice a výrobkům pro děti do 3 let (vaničky, kočárky, autosedačky atd.). Zvažujeme zavedení chatu či diskuze pod články, aby rodiče mohli konzultovat své zkušenosti a pomáhat si s problémy navzájem.“