Zlepšují |
20639 |
Zhoršují |
18670 |
Nepozoruji žádnou změnu |
11871 |
Vysoká cena za levné zboží | |
Podle lékařských studií se více než devadesát devět procent dětí rodí se zdravýma nohama. S přibývajícím věkem se počet vad nohou zvyšuje. Je proto alarmující zjištění, že asi jedna třetina prvňáčků přichází do školy s nohama poškozenýma v důsledku nošení nesprávné obuvi. | |
[ 8. července 2009 | Autor: Parlamentní listy, Věra Votelová ] | |
Varující zjištění
Tyto poznatky se uvádějí v Memorandu Za zdravé obouvání dětí v České republice, které podpořily zdravotnické a odborné instituce, organizace na ochranu spotřebitelů a výrobci obuvi sdružení v České obuvnické a kožedělné asociaci (ČOKA). Celostátní antropometrický průzkum více než deseti tisíc dětí a mládeže ve věku od tří do devatenácti let, uskutečněný v letech 1997-1999 odborníky z Fakulty technologické Univerzity Tomáše Bati, ukázal, že poškození se týká dokonce již i dětí v předškolním věku.
Příčiny varujícího stavu spočívají v nedostatečné nabídce kvalitní, zdravotně nezávadné obuvi, ve vysokých cenách za toto zboží, které jsou pro některé rodiny neúnosné, a v slabé informovanosti rodičů, ale někdy dokonce i lékařů a pedagogických pracovníků o důsledcích nošení závadné obuvi pro dětské nohy. Kromě statických poruch vývoje nohou poukázala studie také na nedostatečnou hygienu.
K obdobným závěrům dospěl program Zdravé dítě - zdravá budoucnost, zaměřený na prevenci pohybového aparátu dětí. Z celkového počtu asi 8400 vyšetřených v letech 1998-2004 byla bez nálezu čtyři procenta, vadné držení těla, které souvisí rovněž s nevhodnou obuví, mělo 90,8 procenta a u 68 procent byly zjištěny ploché nohy.
Evropská iniciativa české lékařky
Vleklému problému se od roku 2005 systematicky věnuje europoslankyně za KDU – ČSL Zuzana Roithová. Usiluje o zavedení standardů kvality a nezávadnosti pro dětskou obuv nejen v ČR, ale v celé Evropské unii. Na vážný problém a jeho nejdůležitější příčiny upozornila již před čtyřmi lety dopisy hlavnímu hygienikovi ČR a bývalému eurokomisaři Günteru Verheugenovi, v nichž mimo jiné uvedla: „Tradiční výroba certifikované obuvi v EU je vytěsňována levnou, ale zdravotně zcela nevhodnou obuví z Asie. Důsledkem je alarmující nárůst ortopedických vad u dětí. Studie z ČR dokládají souvislost mezi zrušením povinné certifikace dětské obuvi a omezováním dostupnosti vhodné obuvi od začátku 90. let. Tyto povinné certifikace byly zrušeny pro neslučitelnost s pravidly vnitřního trhu.“
Dále připomněla, že dětská noha se formuje zejména v raném věku, a proto byly v minulosti v naší republice vyvinuty standardy zdravotně vhodné obuvi na ochranu dětského spotřebitele. „Nepovinné certifikace, informační kampaně i varování odborníků se ukázaly jako málo účinné. Rodiče dávají přednost nízké ceně před kvalitou. Slabá poptávka vede k redukci výroby a zvýšení cen zdravotně nezávadné obuvi. Situace se zásadně zhoršuje po zrušení kvót na dovoz textilního a kožedělného zboží od ledna 2005,“ zdůraznila Zuzana Roithová ve své interpelaci na eurokomisaře.
V současné době je stav dětských nohou v EU v rukou poslanců Evropského parlamentu. Mohou připojit svůj podpis pod prohlášení předložené Zuzana Roithová, v němž se požaduje zavedení společných evropských standardů pro certifikaci dětské obuvi.
Import závadné obuvi do ČR prudce roste
V ČR se ročně vyrobí až 300 tisíc párů dětské vycházkové celousňové a asi 800 tisíc párů domácí obuvi. Import, zejména asijského zboží, je však mnohonásobně větší. „Podle údajů Českého statistického úřadu jsme loni dovezli z Číny - převážně v kategorii 6402 čili z plastu a syntetických materiálů - neuvěřitelných 143,6 milionu párů obuvi o průměrné ceně necelých 35 korun,“ sdělila Parlamentním listům tajemnice ČOKA Vlasta Mayerová a vzápětí dodala: „Nejvíce dětské obuvi je bohužel zařazeno právě v této kategorii. Podle našich odhadů představuje minimálně třicet procent dovozů obuv pro děti ve věku od tří do patnácti let.“
***
BUDULINEK. EU je webová stránka určená všem, kterým není lhostejné, že český i evropský trh začínají zaplavovat nekvalitní asijské výrobky. Všem, kterým záleží na tom, aby jejich děti nosily dobré boty, které jim nezpůsobí zdravotní újmu v pozdějším věku, a všem, kteří chtějí, aby si jejich děti hrály s bezpečnými hračkami. Vznik projektu iniciovala česká europoslankyně Zuzana Roithová.