poslankyně Evropského parlamentu
poslankyně Evropského parlamentu
czech english
Evropanka roku 2006

O mně v médiích


Zuzana Roithová: “Evropanka roku 2006” na cestách

Jak si žije úspěšná česká europoslankyně? Nejen stovkami pracovních setkání, sezením v Evropském parlamentu a přípravou zákonů. Ve svém volném čase pěstuje na terase  bruselského bytu květiny, bylinky či malou borovici. Pokud není zrovna v letadle, jezdí do práce metrem nebo na kole. O kom je řeč? O Zuzaně Roithové - kandidátce do Evropského parlamentu pro další volební období.

 
[ 4. května 2009 | Autor: Žena + ]
 

Od herectví k cestování

Odmalička žila naplno. Zpívala v Kühnově dětském sboru a hrála v několika dětských filmových a televizních rolích. Během studií dělala kanoistiku, horolezectví a milovala cestování. Do Alp sice nikdy nedostala cestovní doložku, vydala se však alespoň sama na přechod rumunského Fagaráše. V době studií medicíny trávila každoročně v bivacích Vysokých Tater téměř tři měsíce.

V současnosti se Roithová snaží trávit víkendy a dovolenou s rodinou v Praze nebo na chalupě v jižních Čechách, pokud zrovna nepřednáší na seminářích a besedách na různých místech republiky.  "Obrovsky mne těší zahradnické práce. Vařím a peču nebo pěstuji bilinky a koření, které suším ve velkém. Moc ráda také vyjíždím na kole po jihočeských písečných stezkách do hlubokých jehličnatých lesů," prozrazuje.

 

Cyklistika

Záliba v cyklistice Zuzanu Roithovou dokonce přivedla do Českého klubu velocipedistů, který před třiceti lety obnovil její manžel s přáteli. Historie tohoto spolku nadšenců starých kol a všeho, co k nim patří, přitom sahá až do roku 1880.

Jeden z nejznámějších českých velocipedistů Josef Zimovčák se letos rozhodl pod heslem “Na vysokém kole Evropou bez bariér” projet trasu cyklostezkami i po silnicích v délce 1400 kilometrů, a to z Bratislavy přes Vídeň, Brno, Prahu, Frankurt  až do Bruselu. Europoslankyni požádal o neformální patronát. Do Bruselu  pojedou na konci května a začátku června desítky cyklistických nadšenců tak, aby přitom oslavily rozšíření společného Schengenského prostoru, k němuž před dvěma lety došlo. „Počítám, že alespoň část trasy sama zvládnu,“  těší se na cestu také její patronka Roithová. Jízda bude připomenutím snažení minulých politiků, kteří byli otci dnešní Evropské unie.

 

Pomoc Zuzany Roithové

Oblastí, které se Zuzana Roithová kromě evropské legislativy na ochranu spotřebitele věnuje, je také dodržování lidských práv. Vydala se proto soukromě na pět dní na Kubu, aby si ověřila dnešní zoufalý stav kubánského zdravotnictví.  Přivezla s sebou kufr léků pro uvězněné disidenty, kteří k nim jinak nemají přístup a podpořila Dámy v bílém - manželky a dcery  kubánských politických vězňů. Při té příležitosti současně usilovala o to, aby ambasáda Evrospké unie či jiná vyslanectví zpřístupnila internet pro veřejnost.

Roithová je členkou společného shromáždění Evropské unie a nejchudších zemí  Afriky, Pacifiku a Karibiku. Prosazuje hygienickou osvětu, rozvoj škol, budování zdrojů pitné vody a zejména dodržování lidských práv včetně přístupu dívek ke vzdělání v nestabilních režimech. V roce 2006 získala titul “Evropanka roku” udělovaný Evropskou komisí a Mezinárodním evropským hnutím.


Chci být informován o aktualitách - RSS
Webhosting a SEO pro server www.roithova.cz zajištuje Rozhled