poslankyně Evropského parlamentu
poslankyně Evropského parlamentu
czech english
Evropanka roku 2006

O mně v médiích


Nebezpečné hračky ohrožují děti, říká europoslankyně

Zuzana Roithová včera v Pardubicích spustila webové stránky zaměřené na tuto oblast
 
[ 16. prosince 2008 | Autor: PETR DOUBRAVA, Pardubický deník ]
 
Na téma nebezpečných hraček včera v Pardubicích debatovala europoslankyně Zuzana Roithová (KDU-ČSL). Stalo se tak den před schvalováním důležité evropské normy. Dnes totiž bude ve Štrasburku s velkou pravděpodobností schválena nová směrnice o bezpečnosti hraček, která se zároveň dotkne všech českých výrobců a obchodníků s tímto sortimentem. Na setkání s europoslankyní se dostavila desítka podnikatelů z východních Čech.

Nová norma míří hlavně na Čínu

„Důvody ke změně tohoto právního předpisu vycházejí ze snahy zamezit výskytu nebezpečných hraček na evropském trhu, které jsou k nám dováženy z Číny a jiných asijských zemí bez jakékoliv certifikace na posouzení bezpečnosti,“ vysvětluje europoslankyně Zuzana Roithová, která se problematikou ochrany spotřebitelů v Evropském parlamentu dlouhodobě zabývá. Každý rok jsou v České republice objeveny desítky nekvalitních produktů z Číny a dalších asijských zemí, což ohrožuje české zákazníky. Nová směrnice by tak měla chránit nejen nakupující, ale i výrobce hraček na evropském trhu, kteří musí oproti těm východoasijským vynakládat nemalé finanční prostředky na certifikaci a kontrolu svého zboží.
Podle Roithové každá osmá hračka z kontrolovaných představuje riziko chemického ohrožení pro zdraví dětí.
„Cílem nové směrnice není zamezit producentům nekvalitních hraček přístup na český, respektive evropský trh, ale především dát možnost prosadit se kvalitním tradičním výrobcům na našem trhu,“ vysvětluje europoslankyně Roithová, která na podporu informovanosti o nebezpečných výrobcích a potravinách zřídila web: www.budulinek.eu. Ten byl včera u příležitosti setkání s výrobci hraček v Pardubicích oficiálně spuštěn.
„Cílem těchto stránek je zlepšit povědomí rodičů o nekvalitních a zdravotně závadných výrobcích a nástrahách internetu na liberalizovaném trhu,“ říká jejich autorka Lenka Petýrková. Jsou rozpracovány do pěti sekcí – dětské boty, hračky, oblečení, internet a potraviny.
Pokud bude nová směrnice o bezpečnosti hraček dnes ve Štrasburku skutečně schválena, do dvou let by měl na ni národní parlament legislativně reagovat. Na včerejším setkání europoslankyně s podnikateli zároveň padl z jejich strany návrh, podle kterého bude pod křídly Hospodářské komory založeno „Sdružení výrobců hraček“. Více fotografií na www.pardubicky.denik.cz/hracky

Chci být informován o aktualitách - RSS
Webhosting a SEO pro server www.roithova.cz zajištuje Rozhled