poslankyně Evropského parlamentu
poslankyně Evropského parlamentu
czech english
Evropanka roku 2006

O mně v médiích


Pospíšil: Sňatky se nezmění

Protesty zabraly, ministr zrušení církevních sňatků do novely nezařadí
 
[ 15. září 2008 | Autor: 12.9.2008 Lidové noviny strana, Josef Hympl ]
 

PRAHA Experti ministerstva spravedlnosti připravující novelu občanského zákona počítají se zrušením církevních sňatků. U veřejnosti se ale proti návrhu zvedla silná vlna odporu. Během několika posledních dní protestní výzvu podepsalo přes dvaadvacet tisíc lidí.
Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS) ale včera situaci uklidňoval. Vládě prý předloží návrh nového znění občanského zákoníku, který bude zachovávat současnou praxi uzavírání sňatků. Pospíšil proto považuje současný rozruch kvůli znění novely za předčasný.
„Tento návrh občanského zákoníku zpracovával tým právníků několik let. Tyto věci byly veřejnosti předloženy pouze k diskusi. Za sebe mohu slíbit, že návrh, který bude předložen vládě, bude obsahovat současnou právní úpravu – tedy možnost, že by oddávat mohly i státem registrované církve,“ sdělil včera LN ministr Pospíšil.
Navzdory tomuto prohlášení ale zrušení církevních sňatků v Česku do budoucna zcela vyloučeno není. Záleží, jak k němu například přistoupí poslanci. Znění návrhu, který s touto variantou počítá, je stále k dispozici na internetových stránkách ministerstva spravedlnosti. Zmiňovaný text, který Pospíšil podle svých slov vládě nyní nepředloží, počítá kromě zrušení církevních sňatků i s pravým opakem: podle druhé varianty by oddávat mohly nejen státem registrované církve jako dosud, ale i náboženské spolky či sekty bez registrace. Na celý problém na svých internetových stránkách upozornila europoslankyně KDU-ČSL Zuzana Roithová. Zároveň na svém webu založila protestní podpisovou akci. Tu do včerejšího odpoledne podepsalo 22 283 lidí.
„Denně kvůli tomu dostávám řadu mailů. Chystaná úprava šokovala řadu lidí. Nejde jenom o nábožensky založené občany České republiky. I množství ateistů považuje podobnou úpravu za zásah do základních práv a svobod,“ řekla včera LN Roithová.
Podle ní reálně hrozí nebezpečí návratu před rok 1992, kdy nebylo možné absolvovat pouze církevní sňatek. Právní váhu měl pouze ten uskutečněný na úřadě.
Také další zmiňovaná alternativa – pravomoc neregistrovaných náboženských skupin oddávat – je podle Roithové scestná. „Ze zákona má být vypuštěno slovo registrované. Oddávat by pak mohly veškeré církve, tedy sektáři, satanisté nebo nějací šamani,“ doplnila Roithová.
V Česku se každoročně uzavře kolem padesáti tisíc manželství. Církevních obřadů je kolem sedmi tisíc.
V současné době stačí, když lidé absolvují pouze církevní sňatek a podklady dodají na matriční úřad.

Chci být informován o aktualitách - RSS
Webhosting a SEO pro server www.roithova.cz zajištuje Rozhled