poslankyně Evropského parlamentu
poslankyně Evropského parlamentu
czech english
Evropanka roku 2006

O mně v médiích


EU vyžaduje označení pro hračky s magnety

    Evropská unie požaduje, aby výrobci hraček obsahujících magnety tyto výrobky označovali zvláštním upozorněním. Tyto hračky jsou podle EU pro děti nebezpečné, a proto chce upozornit rodiče na jejich možná rizika.
 
[ 28. března 2008 | Autor: Hospodářské noviny, 28.3.2008 ]
 

         Návrh Evropské komise ve středu schválil výbor Evropského parlamentu (EP) pro vnitřní trh a ochranu spotřebitele, bude se tedy o něm rozhodovat v plénu. Evropská unie v současnosti nemá pro magnetické hračky zvláštní pravidla, vztahuje se na ně jen obecný požadavek, že hračky uváděné na trh nesmějí ohrožovat zdraví či bezpečnost.
            Podle návrhu Evropské unie by hračky, které obsahují volné či oddělitelné magnety takové velikosti, že by je děti mohly spolknout, měly mít štítek s upozorněním na rizika, která magnety představují. Česká europoslankyně Zuzana Roithová, místopředsedkyně výboru EP pro vnitřní trh a ochranu spotřebitele, dodává, že varovné označení by se mělo vztahovat i na plyšová zvířátka s magnety, jež si lidé lepí třeba na lednici a jež se za hračky nepovažují.
            Přibývá případů, kdy děti spolkly dva magnety nebo magnet a kovový předmět, a musely podstoupit operaci. Roithová upozorňuje, že může hrozit protržení stěny trávicího ústrojí. Předloni kvůli spolknutí magnetu zemřelo dítě ve Spojených státech. Magnety se stále zmenšují, jsou silnější a dají se snáze uvolnit. Řada výrobců v poslední době tento druh hraček z trhu odstranila, například společnost Mattel jich loni v létě stáhla na celém světě kolem 18 milionů.


Chci být informován o aktualitách - RSS
Webhosting a SEO pro server www.roithova.cz zajištuje Rozhled