poslankyně Evropského parlamentu
poslankyně Evropského parlamentu
czech english
Evropanka roku 2006

O mně v médiích


Bude víc kontrol levných hraček

Inspektoři si posvítí na laciné zboží, hlavně z Číny. Čtvrtina je závadná
 
[ 11. ledna 2008 | Autor: Mladá fronta DNES ]
 

Nemine měsíc, aby ministerstvo zdravotnictví nevarovalo před nebezpečnými výrobky. V drtivé většině jde přitom o zboží čínské výroby. A případů, kdy distributor musí stáhnout zboží z trhu, bude pravděpodobně přibývat.
"Dozor zejména nad hračkami a zbožím pro děti je intenzivnější," potvrzuje hlavní český hygienik Michael Vít. Kontroloři si již vytipovali, které zboží je nejvíce rizikové. A v nejbližší době se chystají testovat zejména levné výrobky z obchodů typu "vše za 30".
Hygienik přiznává, že to, co se stačí prověřit, je pouze kapka v moři. Není v silách úřadů zjistit, kolik takových výrobků se do země dostane. Statistiky kontrol jsou však jasné: až čtvrtina testovaného zboží je závadná. Nejnověji tak například hygienici zakázali další prodej sprchových gelů v obalech, které připomínají dětské hračky. Potíž je v tom, že děti mohou při hře obaly olizovat a nebezpečné ftaláty nebo fenoly se jim mohou dostat do těla.
Řešení je zatím v nedohlednu. Trh evropské unie je totiž otevřený, a pokud na něj pustí výrobek z asijské země třeba Řecko, dostane se do Česka bez kontroly. "V Evropské unii se vedou diskuse, jak tomu zabránit, ale konkrétní výsledek zatím není," říká Michael Vít.
Europoslankyně Zuzana Roithová se snaží v Evropském parlamentu prosadit alespoň návrh, aby hračky, které budou prohlášené za závadné, musel distributor zničit, jako se to dělá u padělků. "Stává se totiž, že měsíc po zákazu už se zase hračky prodávají," vysvětluje Roithová.


Chci být informován o aktualitách - RSS
Webhosting a SEO pro server www.roithova.cz zajištuje Rozhled