poslankyně Evropského parlamentu
poslankyně Evropského parlamentu
czech english
Evropanka roku 2006

O mně v médiích


Nebezpečí může číhat i mezi vánočními dárky

Donedávna byl znak CE zárukou evropských norem, nyní značku začaly zneužívat čínské firmy.
 
[ 8. prosince 2007 | Autor: Jihlavský deník, MARTINA DAVIDOVÁ, ROMAN MARTÍNEK ]
 

 Blížící se Vánoce plní tržnice i nákupní centra. Mezi vyhledávaná místa patří hračkárny. Právě v nich ale může číhat nebezpečí.
Jsou jím levné hračky z Číny, které často nesplňují bezpečnostní normy a děti ohrožují. Poznat je ale není snadné.
"Z obalu nepoznám, zda je hračka bezpečná," říká Radka Borecká. "Ani nevím, co který symbol znamená," uvedla. Deník při dotazování v Jihlavě zjistil, že takové znalosti zákazníků nejsou ojedinělé.
"Já nakupuji v solidních obchodech a věřím prodejcům," řekla Renata Jiráková. To se ale ne vždy vyplatí. Jasně to dokazují nedávné případy, kdy děti po hře s běžně dostupnými korálky upadly do komatu.
"Sledujeme informace ministerstva zdravotnictví a nakupujeme od prověřených dodavatelů," uvedla majitelka hračkářství Miki Milena Kinči. "Se zneužíváním bezpečnostních symbolů ale nic nezmůžeme," přiznala.
Právě problematikou hraček z Číny se tento týden v Jihlavě zabývala také europoslankyně Zuzana Roithová.
Z debaty se zástupci z řad pracovníků České obchodní inspekce, Sdružení obrany spotřebitele, hygienických stanic i zdravotnických zařízení vyplynul jasný závěr. "Označení výrobků není srozumitelné," tlumočil David Šmejkal ze Sdružení obrany spotřebitele. "Dokud nebudeme mít jednotný symbol, problém potrvá," míní.
V současnosti je zárukou kvality značka CE, kterou zkušebny udělují hračkám splňujícím evropské bezpečnostní normy. "Značku CE ovšem zneužívá čínský trh pro označení svých, netestovaných výrobků," varovala europoslankyně. "Obě značky se od sebe liší pouze šíří mezery mezi písmeny," popsala.

Žluté kousátko

Mnohem přehlednější je české logo v podobě žlutého dětského kousátka s nápisem Bezpečná hračka. To uděluje Institut pro testování a certifikaci našim dlouhodobě testovaným výrobkům. U nich je jistota stoprocentní.
Za zdraví dětí bojuje také Česká obchodní inspekce (ČOI). Ta letos provedla na Vysočině 128 kontrol hraček. Inspektoři zjistili 47 přestupků. Ve 32 případech udělili blokové pokuty za 25 tisíc korun.
"Ve čtyřech případech šlo u správních deliktů o porušení zákona na ochranu spotřebitele a v jedenácti chybělo na hračkách označení CE, které zaručuje bezpečnost výrobku," řekl Jiří Študler z ČOI.


Chci být informován o aktualitách - RSS
Webhosting a SEO pro server www.roithova.cz zajištuje Rozhled