Čínské hračky válcují svět |
|
„Čínské Vánoce“ - Před hračkami z východu není úniku, obsadí hodně míst pod vánočními stromky
|
|
[ 7. prosince 2007 | Autor: Lidové noviny ONDŘEJ MALÝ, FRANTIŠEK BOUC ] |
|
Až tři čtvrtiny hraček na českém trhu pocházejí z Číny. Problémy jsou s neznačkovými výrobky.
Na dárky si musí děti ještě tři týdny počkat. Již nyní je však jisté, že některé z hraček, které najdou pod stromečkem, budou s velkou pravděpodobností pocházet z Číny.
Na českém trhu mají čínské hračky podle odhadů předsedy Sdružení českých prodejců hraček DSM Jaroslava Janečka asi sedmdesátiprocentní podíl. „Je ale nutné rozlišovat značkové a neznačkové čínské hračky,“ říká Janeček. Zatímco ty neznačkové, které se dají koupit hlavně na tržištích a v levnějších obchodech, jsou na tom s kvalitou na štíru, u značkových probíhá v Číně pouze výroba. „Tyto hračky se dělají v Číně, ale pod evropskou či americkou kontrolou a s evropským nebo americkým designem,“ říká Janeček.
Jak se zvyšuje kupní síla českého spotřebitele, roste i podíl značkových hraček na celkových prodejích. „Odhaduji, že zhruba sedmdesát procent prodaných hraček Made in China je značkových, například od firem Hasbro nebo Mattel. Čeští spotřebitelé si raději připlatí za kvalitu,“ říká Janeček.
Nejvíce se podle Janečka prodávají hračky, na které jsou televizní reklamy. „Pak je jedno, odkud hračka je, protože dítě chce po rodiči konkrétní výrobek.“ „Pokud do procesu vstoupí televizní reklama, rodič nemá šanci,“ říká i jeden ze spolumajitelů české hračkářské firmy Lena Manfred Nevřela. „Pak není problém s prodejem, všichni prodejci tyto hračky chtějí, protože se na ně lidé ptají.“ Na původ se nehledí Původ hraček zajímá jen minimum lidí.
„V době, kdy se o možné škodlivosti některých hraček mluví, jsou to tak dva nebo tři lidé ze sta, kteří se zeptají, odkud hračka je,“ vypočítává Janeček.
Čeští výrobci hraček si stěžují, že se mnohdy zbytečně vyvolává panika. „Laické veřejnosti jsou servírovány informace, že plastové hračky jsou škodlivé. Jde ale jen o měkčené plasty, které obsahují ftaláty,“ říká Nevřela.
„Tyto plasty se používají například na výrobu panenek. My vyrábíme z klasického plastu, který ftaláty ani obsahovat nemůže.“
Poslankyně Evropského parlamentu Zuzana Roithová upozorňuje, že by rodiče při výběru hraček měli dávat pozor na detailní označení jednotlivých hraček. „Není výjimkou, že zejména mezi plyšáky se vyskytují kusy, které výrobce označuje jako nevhodné ke hraní,“ říká Roithová.
Její slova potvrzuje i Lenka Němcová z firmy Albi, zabývající se výrobou a distribucí dárkových předmětů. V sortimentu firmy lze nalézt plyšáky téměř totožné s hračkami pro nejmenší. „Nejedná se o hračky pro děti, ale o dárkovou plyš, která nepodléhá testům vyžadovaným u hraček,“ říká Němcová.
Obavy z kvality čínských hraček vyvstaly po letním opakovaném oznámení americké firmy Mattel, že některé z jejích hraček vyrobených v čínských továrnách jsou zdraví škodlivé, a tudíž musí být staženy z trhu.
Následné tažení Mattelu proti závadným výrobkům přispělo k ozdravení trhu s hračkami. Podle Roithové je však stále možné při koupi narazit na značné množství nekvalitních výrobků. „Stahování hraček sice odstraní vybrané hračky z daných trhů, ale jelikož nedochází k jejich zabavování či ničení, pouze se přesunou na trhy jiné,“ říká Roithová.
Čína se vzpamatovává ze skandálů rychle Přes opakované skandály a nucené stahování hraček z trhů budou čínské hračky dominovat ve vánočních nadílkách v Česku i v mnoha zemích na celém světě.
Čína je největší světový exportér hraček. Celkem minulý rok poslala za moře dvaadvacet miliard hraček, což je šedesát procent celosvětové produkce. Od letošního ledna do října se z jihočínské provincie Kuang-tung, kde se vyrábí nejvíce hraček, vyvezlo zboží za skoro pět miliard dolarů, což je o třiadvacet procent více než loni. Drtivá většina jich putovala na trhy Spojených států a také Evropské unie.